رنگ پلی یورتان محصولی دو جزئی بر پایه رزین پلی ال و هاردنر پلی ایزوسيانات بوده و بدلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر انواع مختلف شرایط آب و هوایی، اشعه شديد نور خورشيد، باد و بارش باران اسیدی بعنوان پوشش نهایی در سيستم های رنگ مورد استفاده قرار گرفته و دارای مدت زمان خشک شدن بسیار کوتاه است.
رنگ پلی یورتان برای مدت زمان طولانی به عنوان پوشش نهایی در صنایع مختلف اعم از وسايل نقليه خودرو و تجاری حمل و نقل، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، نیروگاه ها، تصفیه فاضلاب، سازه های فولادی نفتی و گازی در خشکی و دريا، خطوط لوله بیرونی، قطعات و استراکچرهای فلزی کارخانه فولاد سازی، قالب سازی، پل ها ، تونل ها و سطوح خارجی مخازن ذخیره استفاده شده است.
بطور کلی رنگ شامل مخلوطی از حلال و مواد افزودنی است که در صورت استفاده نامناسب می تواند باعث بروز مشکلات ایمنی و بهداشتی گردد. پلی یورتان ها با استفاده از عامل پخت پلی ایزوسیانات که شامل بخش کوچکی از مونومر ایزوسیانات است Cure می شوند، درصورتيکه پتانسیل قابل توجه خطر، را با به کار بردن نامناسب داراست. اگر مانند هر رنگ پایه حلال درست به کار برده شود، رنگ پلی یورتان برای استفاده کاملاً بی خطر است.
رنگ پلی یورتان ماندگاری بسیار عالی و زيبایی بیشتری نسبت به سایر رنگ ها دارا بوده و باید در تمامی مواردی که حفاظت طولانی مدت از سطح مهم می باشد در نظر گرفته و بطور قابل توجهی نیاز به نگهداری کمتری دارد.

فهرست