کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان (PUR و PU) یکی پلیمر تشکیل شده واحد ارگانیک بوده که توسط لینک های کاربامات (اورتان) به هم متصل شده اند. هرچند بسیاری از پلی اورتان ها، پلیمرهای ترموستات هستند و با داغ شدن، ذوب نمیشوند؛ پلی اورتان های ترموپلاستیک نیز وجود دارند.

پلیمر های کفپوش پلی یورتان به صورت سنتی و معمولا توسط واکنش دادن یک ایزوسیانات دی- یا پلی- با یک پلیول تشکیل میشود. هر دو ایزوسیانات ها و پلیول های به کار رفته در پلی اورتان ها، به طور معمول دارای دو یا بیشتر گروه مولکولی در هر مولکول خود هستند.

اخیرا تلاش های قابل توجهی برای مینیمم کردن مصرف ایزوسیانات ها برای تولید کفپوش پلی یورتان انجام شده است، زیرا ایزوسیانات ها مسمومیت های شدیدی را ایجاد میکند. کفپوش پلی یورتان بدون ایزوسیانات (NIPUها( اخیرا به عنوان طبقه بندی جدیدی از پلیمر های پلی اورتان شناخته شده اند تا نگرانی های سلامتی و محیط زیستی را کاهش دهند.

اغلب از محصولات کفپوش پلی یورتان به سادگی با نام “اورتان ها” یاد می شود. اما نباید با کاربامات اتیل که آن نیز اورتان خوانده میشود، اشتباه گرفته شود. کفپوش پلی یورتان نه حاوی کاربامات اتیل بوده و نه از آن تولید میشود.

از پلی اورتان ها برای تولید صندلی های فومی با مقاومت بالا، پنل های عایق با فوم سخت، واشر ها و عایق های فومی میکروسلولی، تایر ها و چرخ های الاستومری با دوام (همانند ترن هوایی، پله برقی، چرخ های خرید، آسانسور و چرخ های اسکیت بورد ها)، واشر خودرو ها، مواد تشکیل دهنده دیگ های الکتریکی، چسب های با عملکرد بالا، پوشش های سطح و عایق کننده های سطح، فیبرهای مصنوعی (به عنوان مثال: Spandex)، لایه زیرین فرش، قسمت های پلاستیکی سخت (به عنوان مثال: برای ابزار الکترونیکی)، استفاده میشود.

 

کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان

تاریخچه:

Otto Bayer و همکاران در آزمایشگاه IG Farben در شهر لورکوزن آلمان، اولین کسانی بودند که کفپوش پلی یورتان را در سال ۱۹۳۷ ساختند. پلیمرهای جدید مزایایی نسب به پلاستیک های موجود با که پلیمریزه کردن الفین ها یا با متراکم کردن پلیمری ساخته شده بودند، داشتند و  ههمچنین شامل حق انحصاری  Wallace Carothers بر پلی استر ها نمیشدند. کارهای اولیه بر تولید فوم ها و PU های انعطاف پذیر و فیبری متمرکز بود که در مقیاس کوچک به عنوان پوشش هواپیما در جنگ جهانی دوم به کار میرفتند. پلی ایزوسیانات ها در سال ۱۹۵۲ به صورت تجاری قابل عرضه شدند و تولید فوم های پلی اورتان انعطاف پذیر از سال ۱۹۵۴ با استفاده از دیسوسیانات تولوئن (TDI) و پلیول های پلی استر آغاز شد. این مواد همچنین برای تولید فوم های سخت، لاستیک و الاستومر ها استفاده میشدند. فیبرهای باریک از دیسوسیانات هگزا متیلن (HDI) و ۱و۴-بوتانیدول (BDO) تولید میشدند.

در سال ۱۹۵۶، DuPont پلیول های پلی اتر، خصوصا پلی (تترامتیلن اتر) گلیکول را معرفی کرد و BASF and Dow Chemical شروع به فروش گلیکول های پلی آلکالین در سال ۱۹۵۷ کردند. پلیول های پلی اتر نسبت به پلیول های پلی استر، ارزان بوده، استفاده کردن از آنان راحت تر بوده و همچنین مقاومت بیشتری در برابر آب داشتند و درنتیجه محبوب تر شدند. اتحادیه Carbide و Mobay، یک موسسه آمریکایی مشترک Monsant/Bayer، همچنین شروع به تولید مواد شیمیاییکفپوش پلی یورتان کردند. در سال ۱۹۶۰، بیش از ۴۵ هزار تن متریک از فوم های پلی اورتان انعطاف پذیر تولید شده بود. در دسترس بودن عوامل دمیدن کلروفلوروآلکانی، پلیول های پلی اتر ارزان و دیسوسیانات دیفنیل متیلن (MDI)، باعث شد که بتوان از فوم های سخت پلی اورتان به عنوان مواد عایق با عملکرد بالا استفاده شود. در سال ۱۹۶۷، فوم های سخت پلی سوسیانات های تغییر یافته با اورتان معرفی شدند، که ثبات حرارتی بهتر و مقاومت در برابر اشتعال پذیری بیشتری داشتند. در طول دهه ۱۹۶۰، مواد ایمنی داخلی خودرو، همانند وسایل و پنل های در، توسط پوست های ترموپلاستیک پرشونده با فوم های نیمه سخت تولید میشد.

در سال ۱۹۶۹، Bayer اتومبیلی تمام پلاستیک را در دوسلدرف آلمان به نمایش گذاشت. قسمت هایی از این اتومبیل، همانند پنل های بدنه و کمربند، با استفاده از پروسه ای جدید به نام واکنش قالب گیری تزریقی (RIM)، تولید شده بودند که در این پروسه، واکنش دهنده ها مخلوط شده و سپس به قالب تزریق میشوند. افزودن پرکننده ها، همانند شیشه آسیاب شده، میکا و فیبرهای معدنی فرآوری شده، منجر به تولید RIM تقویت یافته (RRIM) شد که مدول خمشی (سختی) در آن بهبود یافته، ضریب انبساط حرارتی کاهش پیدا کرده و ثبات حرارتی بهتر شده است. از این تکنولوژی برای ساخت اولین اتومبیل با بدنه پلاستیکی به نام Pontiac Fiero در آمریکا و در سال ۱۹۸۳ استفاده شد. با افزودن ذرات شیشه به حفره های قالب RIM، سختی افزایش بیشتری یافت که به نام قالب گیری تزریقی رزین یا RIM ساختاری شناخته شده است.

در اوایل دهه ۱۹۸۰، فوم های انعطاف پذیر میکروسلولی دمیده شده با آب، در قالب گیری واشر برای پنل های خودرو و عایق فیلترهای هوا استفاده میشد و با جایگزین کردن پلاستیکیزول های PVC در کاربرد های خودرو، سهم خود را در بازار افزایش دادند. فوم های پلی اورتان امروزه در کاربردهای فیلتر روغنی در دمای بالا استفاده میشود.

فوم پلی اورتان (شامل لاستیک فوم میشود)، گاهی اوقات با استفاده از مقادیر کمی از عوامل دمیدن، ساخته میشود تا فوم با چگالی کمتر، انعطاف پذیری بهتر و جذب انرژی بهتر و تزریق گرمایی به دست آید. در اوایل دهه ۱۹۹۰، به دلیل اثر آنان بر تخریب لایه اوزون، پروتکل Montreal استفاده بسیاری از عوامل دمیدن حاوی کلر، همانند تری کلرو فلورو متان (CFC-11) را ممنوع کرد. تا اواخر دهه ۱۹۹۰، عوامل دمیدن همانند کربن دیوکسید، پنتان، ۱و۱و۱و۲-تترافلورواتان (HFC-134a) و ۱و۱و۱و۳و۳-پنتافلوروپروپان (HFC-245fa)، در آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا استفاده میشدند، هرچند عوامل دمیدن با کلر، کماکان در بسیاری از کشورهای درحال توسعه، مورد استفاده باقی ماندند.

کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان

 

پلی‌اورتان در دهه ۱۹۳۰ توسط پروفسور اوتو بایر(۱۹۸۲-۱۹۰۲) اختراع شد. انواع مختلفی از پلی‌اورتان وجود دارد که با یکدیگر کاملاً فرق دارند. پلی‌اورتان موارد مصرف متنوعی دارد که می توان از بین آن ها به پوشش و چسب کف کفش، تشک و عایق فوم اشاره کرد. با این حال، ساختار شیمیایی همه ی آن ها یکسان است.

استفاده گسترده از پلی اورتان ها برای اولین بار در جنگ جهانی دوم، زمانی که از آن به عنوان جایگزینی برای لاستیک به کار می رفت، دیده شده است. در طول جنگ، کاربردهای پوششی دیگری از آن، از جمله در کف‌پوش هواپیما و ایجاد پوشش های مقاوم مورد استفاده قرار می گرفته است.

در دهه ۱۹۵۰، پلی اورتان ها در چسب ها، الاستومر ها و فوم های سخت استفاده می شدند و در سال های آخر همان دهه، در فوم های انعطاف پذیر هم، مشابه به آن چه امروزه استفاده می‌شود، استفاده می کردند.

در دهه های بعد، پلی اورتان تحولات زیادی را به دنبال داشت و امروزه می توان کاربردهای مختلف آن را در زندگی خود مشاهده کنیم. با وجودیکه که پلی اورتان محصولی است که اکثر مردم با آن آشنایی ندارند، زیرا به طور عموم در پشت رویه ها و سطوح با جنس دیگر استفاده شده و به نوعی “پنهان” است، زندگی بدون پلی اورتان بسیار دشوار است.

 

کاهش CO2 و صرفه جویی در انرژی با کفپوش پلی یورتان

 

یکی از ویژگی ها و کاربردهای اصلی پلی اورتان در فوم های عایق سخت است که طیف وسیعی از کاربردهای ساختمانی، یخچال و فریزر های خانگی و تجاری و بدنه ی کامیون و کانتینر ها را شامل می شود.

در اتحادیه اروپا بیش از ۴۰ درصد از انرژی فسیلی و به همین ترتیب انتشار CO2، مربوط به سیستم  گرمایشی و سرمایشی ساختمان ها است. استفاده وسیع از تکنولوژی فوم سخت پلی اورتان در سراسر اتحادیه اروپا، انتشار CO2 را تا ۱۰ درصد را کاهش می دهد و اتحادیه اروپا را قادر می سازد که تا سال ۲۰۱۰ تعهدات کیوتو (Kyoto) را برآورده سازد.

در زنجیره غذای سرد، به طورگسترده از فوم سخت پلی اورتان برای نگهداری مواد غذایی در هر مرحله از مراحل حمل و نقل و ذخیره سازی و همچنین برای صرفه جویی در انرژی در روند انجام این کار استفاده می شود.

یکی از بهترین مثال ها برای صرفه جویی در مصرف انرژی، یخچال و فریزر های خانگی هستند که بهره وری انرژی آنها در سال ۲۰۰۲ بعد از ۱۰ سال، ۳۷ درصد افزایش یافته است.

مصرف انرژی و انتشار آن در بخش حمل و نقل سریعتر توسعه پیدا می کند. تولیدکنندگان خودرو از پلی‌اورتان های متنوع برای کاهش وزن و به طور همزمان افزایش راحتی و ایمنی در صندلی ها و بخش های کامپوزیت بدنه خودرو استفاده می کنند.

دلیل مشهور بودن اورتان ، وجود مواد مصنوعی انعطاف پذیر و با دوام در آن است. تمام محلول های رزین کف سازی ما سنگین و سخت هستند و با بالاترین استانداردهای بهداشتی موجود توسعه پیدا کرده اند.

 

کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان

 

با ترکیب دوام و عملکرد، کف سازی های انجام شده باکفپوش پلی یورتان ، بدون درز و بسیار زیبا هستند که یک گزینه ایده آل برای کف سازی محیط های مدرن است.

Sika در طول چند دهه، رهبری بازارهای کف پوش های صنعتی و تجاری با عملکرد بالای تکنولوژی را در دست داشته است.

 به عنوان یکی از تولیدکنندگان پیشرو در زمینه تولید رزین کف پلی اورتان شناخته شده در بریتانیا، ما طیف گسترده ای از سیستم های کفپوش پلی یورتان مناسب برای کاربردهای مختلف را توسعه داده ایم.

امروزه استفاده از کفپوش پلی اورتان، نسبت به آنچه در سال های پیش استفاده می شد، کمی پیچیده تر شده است. با اجرای قانون جدید ۳۵۰ VOC در تولید کف پوش، روش انجام اینکار تغییر کرده است. امروزه، اجرای پوشش پلی اورتان بهتر و ایمن تر است و سریعتر خشک می شود. بهتر و ایمن تر شدن مشکلی ایجاد نمی کند .

اما خشک شدن سریع، مشکلاتی را ایجاد می کند

خشک شدن سریع کف پوش ها بسیار عالی است و باعث می شود کار با سرعت بیشتری انجام شود. اما به این معنا است که زمان شما برای انجام کار کم است و باید کار را سریع انجام بدهید. این امر ممکن است باعث کاهش دقت در انجام کار شود.در این کار، دقت انجام کار مهم تر از سرعت انجام کار است.

اما چگونه؟

اعمال پلی اورتان در زمان کوتاهی انجام میگیرد و ویسکوزیته بالایی دارد. شما باید تمام کارها را در یک تلاش انجام دهید و وقت خود را صرف پرداخت کف چوبی نکنید. یک حرکت پشت و رو، کلید استفاده از این کف پوش های پلی اورتان است. هر حرکت بیشتر از این، کف پوش را نازک خواهد کرد و می تواند باعث به جا ماندن نشانه های برس، رد انداختن و ایجاد کف و شیار شود. این موارد مشکلاتی هستند که باید از آنان جلوگیری کنید.

چگونگی جلوگیری از مشکلات ذکر شده

زمانی که پلی اورتان را مخلوط می کنید، آن را تکان ندهید. تکان دادن، احتمال ایجاد حباب را در پلی اورتان افزایش می دهد. در زمان روکش کردن، یک گوشه مرطوب را نگه دارید و سعی کنید که ضربات قلم مو را کم کنید. درصورتی که به تعداد دفعات زیادی قلم مو را پشت و رو کنید، سطح کف پوش خود را نازک خواهید کرد و باعث رد انداختن بر روی کف و همچنین ایجاد حباب های بیشتری در سطح آن می شوید.

بهترین روش برای ایجاد یک لایهکفپوش پلی یورتان ، استفاده از روش زیگ-زاگ می باشد.

هنگام برش در لبه کف پوش های چوبی، قلم مو را به صورت زیگ-زاگ بر روی آن حرکت دهید. هنگامی که برس را دوباره بر مسیرهای قبلی میکشید، آن را به صورت “Z” حرکت دهید. برس را به سمت خودتان بکشید و کفپوش پلی یورتان اضافی را به سمت ناحیه بعدی هدایت کنید. هنگامی که زمان کوتاه است، درصورت امکان ناحیه مورد نظر را با کمترین مقادیر ضربات برس پوشش دهید. در حین انجام کار نیز، شیارها، حفره های ایجاد شده و نواحی جا مانده را تصحیح کنید.

هنگامی که کفپوش پلی اورتان را با پشم بره به سطح اعمال میکنید، کف را با به جلو و عقب بردن دست و از چپ به راست، پوشش دهید و برای انجام اینکار، تنها یکبار حرف “W” را بکشید.  چه از چپ به راست باشد و چه از راست به چپ، تا اتمام کار همان جهتی را که از ابتدا انتخاب کرده اید، ادامه دهید و از هر روش که برایتان آسانتر است، استفاده کنید.

بهترین روش برای استفاده از کفپوش پلی یورتان

اگر شما به دنبال نتایج حرفه ای هستید، مخصوصا اگر میخواهید کف پوش براقّی داشته باشید، این بخش را نباید از دست دهید.

اتفاقات مورد انتظار در هنگام استفاده از کفپوش پلی یورتان

کف پوش شما با اولین مرحله روکش عالی به نظر نخواهد رسید پس نا امید نشوید. زمانی که تمام کارهایی لازم را انجام دهید و کف پوش را تمیز کرده و سنباده بکشید، به کف پوش مورد نظر خود دسترسی خواهید داشت.

در اینجا چند مورد از اتفاقات مورد انتظار در هنگام استفاده از کفپوش پلی یورتان آورده شده است:

اولین پوشش: ذرات ریز بر روی کف پوش، سطح زبر، الیاف نرم، درخشندگی ناهموار، علامت های قلم مو، حباب و ذرات معلق از جمله نقص هایی است که باید در اولین مرحله پوشش انتظار آن ها را داشته باشید. به راحتی می توان با استفاده از یک سنباده شماره ۱۸۰ یا ۲۲۰ سطح کف پوش را از این نقوص پاک کرد.

پوشش های شفاف ناصاف را به راحتی می توان با اجرای دومین روکش از بین برد .

برای علامت های ناشی از قلم مو و رد های به جا مانده، می توان روکش سنگین تری اعمال کرد و جهت برس قلم مو را بر روی آن نواحی تغییر داد. کفپوش پلی یورتان را با ذرات چوب به کار ببرید.

دومین پوشش: در این مرحله باید براساس کیفیت کف پوش مصرفی، سطح صاف تری را ببینید و حباب ها و علائم مختلف مانند علامت قلم مو در این مرحله کمتر باشد. دمای اتاق را برای همسطح شدن کف پوش تنظیم کنید.

از یک سنباده شماره ۱۸۰ یا ۲۲۰ برای جلا دادن کفپوش پلی یورتان استفاده کنید. استفاده از سنباده باعث می شود که سطح کف پوش را از هرگونه نقص پاک کنید. قبل از اعمال کف پوش کفپوش پلی یورتان سطح را به خوبی پاکسازی کنید.

نکاتی برای جلا دادن کفپوش پلی یورتان هرچه آرام تر سطح مورد نظر را سنباده بکشید، کف پوش به دست آمده صاف تر خواهد بود.

سومین پوشش: این پوشش باید عاری از هرگونه نقص باشد . اگر این پوشش خوب نباشد، باعث هدر رفتن تمام هزینه هایی می شود که صرف این کار شده است.  هیچ نقصی نباید در پوشش نهایی وجود داشته باشد .در غیر این صورت باید دوباره تمامی محیط را پوشش کرده و برق انداخت.