کفپوش صنعتی

کفپوش صنعتی ، فراهم کردن مکانی است که انسان ، ماشین، مواد و وسایل حمل و نقل بتوانند بدون هر مشکلی بر روی آن حرکت کنند. علاوه بر کارکرد اصلی ذکر شده، این کف پوش ها معمولاً ویژگی های زیر را دارند.

 1. بهداشتی و ضد باکتری بودن (بدون درز و اتصال) کفپوش صنعتی
 2. قابلیت بالا در تمیز شدن(آب سرد، آب گرم، بخار، ضدعفونی کننده ها و… )کفپوش صنعتی
 3. مقاوم در برابر سایشکفپوش صنعتی
 4. مقاوم در برابر مواد شیمیایی(اسید، قلیا و حلال)کفپوش صنعتی
 5. مقاوم در برابر ضربه و بارهای استاتیکی
 6. نگهداری آسان کفپوش صنعتی
 7. دارای ویژگی ضد لغزش و ضد لکه کفپوش صنعتی
 8. مقاوم در برابر آتش و اشتعال پذیری کفپوش صنعتی
 9. مقاوم در برابر خراش بودن کفپوش صنعتی

تصریح کننده کفپوش صنعتی می تواند مدیر تولید، مدیر تعمیر و نگه داری و یا مدیر پروژه باشد و معمولاً از انتخاب بهترین گزینه کف پوش، که بتواند همه مشخصات یا بسیاری از نیازمندی های آن ها را پاسخگو باشد، مطمئن نیستند.

برخی از الزامات آن ها با هم دیگر در تعارض است. به عنوان مثال، “یک کف پوش ضد لغزش به راحتی قابل پاک کردن نیست” و یا “مقاومت بالای کفپوش صنعتی در برابر مواد شیمیایی، ممکن است مقاومت در برابر سایش بالایی نداشته باشد.” و… .

کف پوش های بتنی، اگرچه ممکن است دوام بالایی داشته باشند، اما بسیاری از الزامات بالا را ارضاء نمیکنند. هدف از این مقاله، تحلیل گزینه های مختلف و موجود کف پوش است تا گزینه های موجود برای استفاده کنندگان را محدود کند.

برخی از کفپوش صنعتی مورد بررسی در اینجا، به شرح زیر است:

کف پوش بتن با مقاومت بالا در جذب آب (M20 تا M35)

کفپوش صنعتی داخلی

کفپوش صنعتی با سخت کننده های کف (فلز یا غیر فلزی)

کف پوش های تقویت شده با پوشش ترکیب شده با سخت کننده های مایع

کفپوش صنعتی اپوکسی / پلیمری  PU

گزینه اول: کف پوش بتن با مقاومت بالا در جذب آب (M20 تا M35)

این کف پوش ها که به عنوان کف پوش VDF یا Tre- mix هم شناخته می شوند ، برای سال های بسیاری، بیشترین متقاضی و فروش را برای صنعت های مختلفی داشته است. این را می توان به صورت مراحل زیر، ساده کرد:

مقادیر مورد نیاز از بتن مانند M20، M25 و غیره (اساسا به معنی داشتن مقاومت فشاری ۲۰۰Kg / cm2، ۲۵۰Kg / cm2 و غیره) بر روی PCC و میلگرد های تقویت شده به عنوان یک طرح ریخته می شود.

VDF، فرآیندی است که درآن ، آب اضافی با استفاده از خلاء به صورت کنترل شده، برداشته می شود.

بعد از آن با استفاده از ماله پروانه‌ای، سطح بتن را صاف و یکدست می کنند.

این کف پوش ها، کف بتنی خوبی را فراهم می کنند و می توانند سریع تر از بتن کنترلی، به مقاومت مورد نظر برسند.

– با این حال، بر خلاف باور عمومی، برای یک مخلوط طراحی مشخص، مقاومت فشاری نمی تواند بیش از مقاومت نهایی شود.

با توجه به حذف کنترل شده آب و همچنین صاف شدن سطح، سطح این کف پوش متراکم است و بنابراین انتظار می رود که مقاومت در برابر سایش بیشتری نسبت به کف پوش های فاقد VDF داشته باشند.

مزایا و معایب VDF را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

مزایا:

 1. از آنجایی که هزینه آماده کردن بتن M35 ارزان تر از سایر گزینه ها می باشد، این نوع کف پوش بسیار مقرون به صرفه می باشد.
 2. می تواند توسط هر پیمانکار کف پوش، با هر گونه کیفیتی، گذاشته شود.
 3. با دوام است
 4. تعمیر و نگه داری رایگان

معایب:

 1. تخلخل ذاتی بتن اجازه می دهد تا آب، روغن و گریس به آن نفوذ کند، در نتیجه بتن را تضعیف می کند.
 2. اتصالات برای کف پوش های بتن ضروری هستند (برای اصلاح کردن انقباض، حرکت های حرارتی و… ) که می تواند منجر به شکستگی این اتصالات و همچنین نشست آلاینده های بالا شود.
 3. کف های بتنی به علت حرکت سایشی وسایلی که واحد های صنعتی هستند، گرد و غبارهایی تولید می کنند که می تواند آسیب های ملموس و یا غیر عینی را به واحد صنعتی، وسایل و سایر زیر مجموعه ها وارد کند.

پاکسازی به دلیل وجود نقص، زبری سطح و تخلخل با مشکل مواجه است.

بهترین نوع کف پوش اعمالی(Tremix) می تواند زبری بیش از ۵ میلی متر داشته باشد (معمولاً با چشم غیر مسلح دیده نمی شود). در حالی که معمولا این موضوع، در صنایع مختلف پذیرفته می شود، لازم است در نظر داشته باشید که حمل و نقل سنگین وسایل نقلیه می تواند سطح را سریعتر از بین ببرند.

گزینه دوم: کف پوش داخلی

سیستم کف پوش دیگری که به مدت زیادی، مخصوصا در کف های صنعتی با ترافیک سنگین، مورد استفاده قرار گرفته است، کف پوش داخلی است. هر بار که کف بتنی پایه گذاشته می شود، یک لایه اضافی ۵۰ تا ۷۵ میلی متر بر روی بتن پایه ریخته می شود و به صورت دستی تراز می شود. عمل آوری با آب به مدت ۲۸ روز بعد از آن، قبل از ترافیک مجاز است.

طرح هایی از این کف پوش ها در شکل زیر آورده شده است:

به طور معمول، مزیت این سیستم این است که مقاومت سایشی بالایی را برای ترافیک سنگین فراهم میکند. به علت وجود ذرات آهن در لایه بالایی، انتظار می رود که سطح آن زبر باشد و در نتیجه مقاومت سایشی بسیار بالا را فراهم می کند. اما با توجه به دلایل زیر، این مدل کف سازی، معمولا تمایل به پیچش در درز پانل دارد:

به طور معمول، نسبت آب به سیمان برای دستیابی به روانی مورد نظر مخلوط، بالا است.

مقدار بالای آب باعث تبخیر زیاد آن از سطح بالایی می شود که باعث جابه جایی ذرات آهنی به سمت پایین می شود.

در نتیجه، این موضوع باعث می شود که ذرات ریز سیمان به سمت بالا حمل شوند و انقباض شدیدی در بالا نسبت به پایین ایجاد کنند.

این موضوع باعث ایجاد تنش هایی می شود که باعث پیچش دال کف در درز ها می شود.

نیروهای حاصل، منجر به پیوند دادن روکش از سابگرید می گردند.

پدیده فوق را می توان به صورت تصویری به صورت زیر بیان کرد:

علاوه بر این، این نوع کفپوش صنعتی برای مناطقی که در تماس با آب قرار دارند، مناسب نیست زیرا ذرات آهن درصورت حضور دائمی آب ،تمایل به زنگ زدن دارند.

گزینه سوم: کفپوش صنعتی با سخت کننده های کف (فلز یا غیر فلزی)

این نوع کفپوش صنعتی در کشور ما بسیار شایع است و در ۲۵ سال گذشته، بسیار رونق داشته است. برخلاف کف پوش های داخلی، سخت کننده های کف خشک، بلافاصله بعد از ریختن و گسترش بتن، بر روی بتن تازه پخش می شود. سخت کننده های کف، خودشان ترکیبی از سیمان، سنگدانه (کوارتز، ذرات آهن) و سایر افزودنی هستند که آب بالا آمده از بتن تازه را مصرف می کنند، هیدراته می شوند و سطح سخت و متراکمی را فراهم می کند. بنابراین مقاومت سایش و دوام بالای این سطوح ثابت شده است. برخلاف کف پوش های داخلی، این نوع کف پوش مشکلی با پیچش ندارد و تقریبا سطحی زبر و مقاوم در برابر سایش را فراهم می کند.

گزینه چهارم: کف پوش های تقویت شده با پوشش ترکیب شده با سخت کننده های مایع

پوشش دهنده های کف، یک کفپوش صنعتی برای کف می باشد که ترکیبی از سنگدانه های سنگین، سیمان و عوامل شیمیایی است. فرمول منحصر به فرد اجازه می دهد که این لایه پوشش با ضخامتی بین ۵ تا ۱۵ میلی متر بر روی بتن تازه قرار گرفته شود. این پوشش دهنده ها، مقاومت خوبی در برابر ضربه بالا و سایش دارند و دوام پذیری سطح خوبی را برای نواحی بحرانی فراهم می کند که نمی تواند به طور ساده و اقتصادی در برابر ترافیک بسته شود. علاوه بر این، یکنواختی رنگ پوشش دهنده ها، ترکیب عالی از رنگ را می دهد به طوری که زیبایی را بهبود می دهد. از آنجایی که پوشش دهنده های کف بر روی بتن تازه استفاده می شوند، با بتن پایه حالت یکپارچه ای را ایجاد می کنند که نیاز به هرگونه پیوند را رفع می کند.

علاوه بر این، سخت کننده های مایع می توانند در اتصالات پوشش دهنده ها استفاده شود و نه تنها ویژگی های مخصوص کار سنگین را بهبود می دهد بلکه باعث صافی، ظریفی و براقی سطح می شود.

سخت کننده های مایعی که به صورت شیمیایی با هیدروکسید کلسیم واکنش می دهند (همچنین به عنوان “پورتلاند” شناخته می شوند) تا هیدرات کلسیم سیلیکات (C-S-H) را تولید کنند، همان ماده ای است که از واکنش بین سیمان پرتلند و آب حاصل می شود و بطور خاصی به بتن مقاومت می دهد.

گزینه پنجم: کفپوش صنعتی اپوکسی /  پلیمری  PU

تمام گزینه هایی که در بالا ذکر شد، ساخته شده از حالت طبیعی سیمان است و بنابراین نمی توانند ویژگی های زیر را ارائه دهند:

کف های بدون درز

غیر قابل نفوذ که اجازه نفوذ روغن، گریس و غیره را ندهد

ویژگی های ضد قارچی/ ضد باکتری

مقاومت شیمیایی

معمولاً کفپوش صنعتی اپوکسی دارای ضخامت ۱ تا ۵ میلی متر هستند همچنین کفپوش صنعتی مخصوص می توانند بین ۶ تا ۹ میلی متر ضخامت داشته باشند. این کف پوش ها توسط اعمال کنندگان تخصصی که در کنترل کردن این مواد آموزش دیده اند، اجرا می شوند. کف پوش پایه، بتن می باشد که نیاز به آماده سازی سطح، عملیات درزگیری و روند اعمال و … دارد.

مزایا

 1. زیبایی عالی و ضد غبار
 2. عمر بالا در صورت نگه داری درست
 3. براق و صاف
 4. مقاومت در برابر نفوذ روغن، گریس و غیره
 5. مقاومت بالا در برابر سایش و ضربه
 6. کف پوش بدون درز، که می تواند در برابر انواع مواد شیمیایی مقاوم باشد.
 7. ضد باکتری، ضد قارچ
 8. گزینه های کف ESD برای مناطق خاص در دسترس خواهد بود.

در ادامه به بررسی دیگر کف پوش ها صنعتی پرداخته می شود:

وینیل:

از سوی دیگر، کفپوش وینیل نیز موجود است. این نوع کفپوش ممکن است کمی شما را کمی گول بزند، زیرا آنها فوق العاده شبیه به کفپوش اپوکسی هستند. آنها فوق العاده مقاوم در برابر آب و رطوبت بوده، به علاوه شما می توانید رنگ و الگوهای آنرا بنا به سلیقه ی خود سفارش دهید – مانند کفپوش اپوکسی. با این حال، در مورد دوام و قدرت، اپوکسی از این میدان پیروز بیرون می آید. کفپوش وینیل بسیار ارزان است، به همین دلیل اکثر شرکت ها این نوع کفپوش را بر میگزینند. با این حال، آن ارزان بودن زمانی که توسط ماشین آلات سنگینی که روی زمین شما تردد میکنند شکسته و خراب شد، نیش خود را به شما خواهد زد. شما باید کفپوش وینیل را بطور منظم تمیز و تعمیر و نگهداری کنید، که  این امردر انتها هزینه کل آن را افزایش می دهد. این قیمت ارزان اولیه ارزش کیفیت ضعیف وینیل را ندارد.

لاستیک:

در نهایت، ما کفپوش لاستیکی داریم که برای اماکنی ایده آل است که تعداد نفرات زیاد به طور روزانه در آنجا تردد میکنند. این مواد فوق العاده عالی مقاوم در برابر لغزش، آب، آتش و ضربه است. این باعث می شود که برای اماکنی که کارکنان در تمام روزبرای انجام کارها مرتب در حال تردد هستند، مناسب باشند. این امر حافظ امنیت ایشان در حین انجام وظایفشان میباشد.

با این حال، یک عیب در لاستیک وجود دارد و آن اینکه کفپوش لاستیکی به راحتی خراشیده می شود. در صورتی که هدف شما این باشد که برای مدت زمان طولانی کفپوشی بی عیب داشته باشید، باید سعی بسیار در تمیز کردن و نگهداری آن داشته باشید. بنابراین فکر بهتر آن است که از کفپوش اپوکسی استفاده کنید چرا که به راحتی پلاستیک و وینیل خراشیده نشده و آسیب نمیبیند.

این سه ماده برتر رایج برای کفپوش های صنعتی هستند. شما کدام یک را برای انبار یا ساختمان صنعتی خود استفاده می کنید؟ آنها همگی گزینه های رایجی هستند، اما کفپوش اپوکسی به شما دوام و قدرت لازم برای مشاغل صنعتی را می دهد.

۳نوع کفپوش رزین توضیح داده شده است.

کفپوش رزین راه حلی با دوامی باور نکردنی ، ایمن و پایدار برای تمام کاربردهای صنعتی، از تولید مواد غذایی و داروسازی گرفته تا بازارهای خرده فروشی، کارخانه های خودروسازی و غیره میباشد.

کفپوش های رزین می توانند سلامت و ایمنی عموم را بنا بر سهولت تمیز کردن، مقاومت در برابر سایش و آسیب، و با ویژگی های ضد لغزش و خواص عالی بهداشتی و در عین حال ارائه ظاهری جذاب و قابل تنظیم، تامین کنند.

سه نوع اصلی کفپوش رزین عبارتند از PMMA، پلی اورتان (PU) و اپوکسی.

در حالی که همه ی کفپوشهای رزین بهداشتی تر و با دوام تر از دیگر سطوح کفپوشها هستند، تفاوت های هر نوع می تواند مزایا و معایب قابل توجهی را بسته به مورد استفاده ی آنها ارائه دهند.

PMMA

PMMA مخفف پلی متیل متاکریلات ، یک رزین مصنوعی شناخته شده به نام “اکریلیک” یا “شیشه اکریلیک” است که برای تولید محصولات مشترک مانند پلکسی گلاس، لوسیت و پرسپکس استفاده میشود. کفپوش رزین PMMA به عنوان یک رزین ترموپلاستیک طبقه بندی شده است که برای نیازهای دقیق صنعتی مانند لغزش، مقاومت شیمیایی یا مقاومت الکتریکی قابل تنظیم است.

خصوصیات برجسته کفپوش رزین PMMA، نصب فوق العاده سریع آن و سخت شدن (cure) آن است، حتی در دمای زیر ۰ درجه سانتیگراد. این دوره سخت شدگی فوق العاده کوتاه تضمین می کند که کف رزین PMMA را می تواند در طی یک آخر هفته به طور کامل نصب گردد و سفت شود، که این امر  منجر به حداقل شدن زمان  تعطیلی کارخانه و کارگاه های تولیدی میشود.

تعمیر و ارتقاء کفپوشPMMA نیز به علت پیوند شیمیایی منحصر به فرد بین لایه های مختلف آن، در مقایسه با کفپوش های رزین دیگر که نیاز به جایگزینی کامل دارند، آسانتر است. کفپوشهای رزین PMMA به طور معمول هزینه بیشتری نسبت به کفپوشهای رزین دیگر دارند، با این حال، کفپوش رزین PMMA عمرطولانی تری داشته و بازه زمانی تا اولین دوره تعمیر به طور قابل توجهی طولانی تر از هر سیستم دیگر است، و مهم است که این امر هنگام مقایسه گزینه های کفپوش رزین مورد توجه قرار گیرد.

انتخاب کفپوش صنعتی رزین مناسب

از آنجا که کفپوش رزین های مختلف، بسته به نوع استفاده از مزایا و معایب خاصی برخوردارند، بهتر است که انتخاب کفپوش رزینی بر اساس نیازها و الزامات عملکرد کفپوش خاص باشد تا، بر اساس هزینه. به عنوان مثال، مواد شیمیایی مختلف می توانند بر کفپوشهای اپوکسی و پلی اورتان تاثیرات متفاوتی داشته باشند. اسیدهای لاکتیک طبیعی که در تولید شیر، لبنیات و پنیر تجربه می شوند می توانند باعث زرد شدن وزنگ زدگی کفپوش اپوکسی شوند، در حالی که کفپوش پلیمر PMMA و کفپوش پلی اورتان تحت تاثیر قرار نمی گیرند. صنایعی که در معرض اسیدهای سولفوریک هستند باید از کفپوشهای پلی اورتان اجتناب کنند، زیرا که نسبت به چنین اسیدهایی حساس و آسیب پذیرهستند.

سهولت نصب و نگهداری را در نظر بگیرید

یکی دیگر از مهمترین موارد این است که نصب و راه اندازی و نگهداری و تعمیرات و کفپوش باید در نظر گرفته شوند.کار با کفپوش پلی اورتان دشوارترین بوده، در حالی که اپوکسی طولانی ترین زمان برای سفت شدن را داراست.

کفپوش پلیمر PMMA تنها در ۲ ساعت به طور کامل سفت شده و در این زمان به طور شیمیایی غیر فعال است، بنابراین در صورتی که حداقل بودن زمان تعطیلی عملیات برای کسب و کاری مهم باشد،انتخابی ایده آل است. تمام کفپوشهای رزین آسانتراز دیگر کفپوشها تمیز شده و بادوامتر هستند، اما کفپوش رزین PMMA اگر آسیب دیده باشد راحت تر تعمیر میشوند.

کفپوش رزین یک انتخاب مطلوب برای بسیاری از صنایع است، از جمله اینکه نیاز اولیه به سهولت، دوام، طول عمر، بهداشت و یا ترکیبی از این عوامل باشد. انتخاب بهترین کفپوش رزین برای هر پروژه ای با تعیین دقیق مورد استفاده اش و الزامات فعلی و آینده شروع می شود.

نتیجه گیری کفپوش صنعتی

از بررسی و مقایسه بالا، واضح است که کف پوش های مختلف، مزایایی متفاوتی را ارائه می دهند و معایب گوناگونی هم دارند. بر اساس اولویت یک نیاز خاص، کاربر باید تصمیم بگیرد که کف پوش مورد نظر وی کدام باشد. به طور قطعی گفت با وجود اینکه بتن انتخاب ایده آلی برای زیر کف پوش است اما نمی تواند بسیاری از الزامات مورد نیاز یک محیط کاری مدرن مانند تمیزی، جلوگیری از گرد و غبار، زیبایی ، مقاومت شیمیایی و غیره را فراهم کند. کفپوش اپوکسی بسیاری از الزامات ذکر شده در بالا را فراهم می کند اما نیاز به مراقبت برای حفظ یکپارچگی دارد. هدف این مقاله، بیان و بررسی کردن تمام جوانب پیش رو است.