معرفی
مواد پلیمری از جمله پلی‌یورتانها با توجه به خاصیت بالای جذب تنش‌ها وشوکهای وارد شده، خاصیت الاستیسیته، انعطاف پذیری بالاو مقاومت در برابر اشعه UV، امروزه یکی از بهترین موادی هستند که در صنایع بسیاری ازجمله صنعت ورزش و کفپوشهای ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند و استانداردهای بین‌المللی تمام کفپوشهای سالنهای ورزشی بر پایه این رزین می‌باشد. این محصول در ضخامتهای مختلف با حداقل ضخامت ۸ میلیمتر موجود می باشد.این محصول همانطور که در شکل دیده می‌شود، از لایه‌های مختلف با مشخصات زیر تشکیل شده و اجراء می‌شود.

مشخصات فنی لایه های تشکیل دهنده کفپوش ورزشی پلی یورتان

پرایمر
این محصول بر پایه رزین پلی‌یورتان، با خاصیت چسبندگی بسیار بالا و نفوذپذیری عالی، بعنوان پرایمر در لایه اول بر روی سطح زیرکار (بتن، سنگ یا موزائیک) اعمال می‌شود تا بستری مناسب جهت نصب لایه شوک پد ایجاد شده که باعث افزایش چسبندگی سطح زیرین به لایه‌ بالایی خواهد شد.

چسب ها
چسب ورق لاستیک:این محصول با ترکیب دو جزئی و بر پایه رزین پلی‌یورتان با خاصیت چسبندگی بالا بهمراه قابلیت الاستیسیته مناسب، جهت چسباندن ورق‌های لاستیکی بر روی سطح پرایمر زده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(*) چسب گرانول باند شده در جا ریز : این محصول با ترکیب تک جزئی یادو جزئی و بر پایه رزین پلی‌یورتان با خاصیت چسبندگی بالا بهمراه قابلیت الاستیسیته مناسب، جهت چسباندن گرانول باند شده در جا ریز بر روی سطح پرایمر زده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(*) لایه شوک پد (SBR)
پس از آماده‌سازی سطح، لایه شوک پد(SBR) بر روی آن اجرا می‌شود. این لایه در ضخامتهای یکسان و از بهم چسباندن خرده لاستیکهای اصلاح شده با چسب پلی‌یورتان اجرا می‌شود. این لایه بسته به نوع سالن مورد مصرف می‌تواند دارای ضخامت‌های متفاوتی باشند.

الیاف تقویت کننده (این لایه به صورت اختیاری نصب می شود)
پس از اعمال بتونه ماستیک، جهت تقویت بستر لاستیکی و بالا بردن مقاومت‌های مکانیکی کفپوش یک لایه، از لفافهای الیاف شیشه بر روی سطح بتونه ماستیک خورده استفاده می‌شود. پس از نصب الیاف شیشه، مجدداً از بتونه ماستیک جهت صاف کردن سطح الیاف شیشه استفاده می‌شود.

بتونه ماستیک
این محصول بر پایه رزین پلی‌یورتان با خاصیت چسبندگی بالا و خاصیت تیکسوتروپ خوب، جهت پر کردن درزها و خلل و فرج لایه شوک پد(SBR) چسبانده شده بر روی سطح بکار می‌رود. این محصول با دارا بودن الاستیسیته بالا، سازگاری بسیار ی با لایه‌های بعدی دارد.

لایه میانی پلی‌یورتان
پس از نصب لایه شوک پد بر روی سطح و آماده‌سازی سطحی آن، یک لایه الاستیک بسیار بادوام و منعطف از جنس رزین پلی‌یورتان با سیلیس دانه شکری، که باعث ایجاد اصطحکاک بیشتر سطح میشود، بصورت یکپارچه مخلوط گشته و بر روی لایه شوک پد اعمال می‌شود. این پوشش با استحکام بالا و خاصیت ارتجاعی و الاستیسیته خوب، جهت توزیع و دفع تنش‌های وارد شده به لایه شوک پد استفاده می‌گردد تا بدین طریق ضربه‌های وارد شده به ورزشکار بهنگام دویدن، تمرین و زمین خوردن به حداقل رسانده شود.

لایه نهایی
این محصول بر پایه رزین پلی‌یورتان با مقاومت سایشی، برشی و خاصیت ارتجاعی بالا، الاستیسیته، انعطاف خوب و مقاومت در برابر اشعه UV، جهت لایه نهایی کفپوش ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول مات بوده و مانع از انعکاس نور موجود در سالن ورزشی بر روی سطح می شود.

عمر نگهداری محصول در انبار در بسته‌بندی اولیه و در دمای °C 30 – °C 5 تا ۶ ماه می‌باشد.