کفپوش اپوکسی پلی یورتان

مقایسه کف پوش اپوکسی و کفپوش اپوکسی پلی یورتان :اگر شما فروشنده و یا تولید کننده ای هستید و به دنبال کف پوش مناسبی برای فروشگاه خود میگردید، ممکن است از یکی از کف پوش های اپوکسی یا پلی اورتان استفاده کنید. با اینکه این دو نوع کف پوش در بحث های اینترتی قابل تعویض با یکدیگر هستند اما دو نوع متفاوت از کف پوش با خصوصیت های کاملاً متفاوت هستند. درک این تفاوت ها، به شما این اجازه را می دهد که بهترین کف پوش صنعتی را برای محل مورد نظر خود انتخاب کنید.

انتخاب بهترین کف پوش صنعتی
صرف نظر از این که شما کدام کف پوش را انتخاب می کنید، خواسته شما از کف پوش انتخابی این خواهد بود که یک کف پوش دو جزئی باشد.
کف پوش های دوجزئی به علت خصوصیات چسبندگی قوی، مزایای متمایزتری نسبت به سایر انواع کف پوش دارند. برای دانستن نحوه عمکلرد کف پوش دوجزئی، ابتدا باید به طور میکروسکوپی آنچه در سطح کف پوش اتفاق می افتد را مشاهده کرد.
به عنوان مثال ساختمان بتنی قدیمی را در نظر بگیرید که آماده دریافت کف پوش اپوکسی است. در صورت اعمال و اختلاط مناسب،کفپوش اپوکسی پلی یورتان به سطح بتنی متخلخل در حدود ۱۶/۱ ام در هر اینچ می‌رسد. واکنش شیمیایی ناشی از مخلوط کردن اپوکسی (قسمت ۱) با عامل سخت کننده (قسمت ۲) باعث فرآیند عمل آوری می شود که پوشش را سخت می کند و آن را به بتن جوش می دهد.
اگر یک بخش ۱*۱ کف پوش بتنی با اپوکسی دو جزئی را مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که چگونه کف‌پوش اپوکسی به بتن ها متصل شده است. بنابر همین علت، کف پوش اپوکسی صنعتی به خوبی عمل می کند.
به یاد داشته باشید در حالی که بسیاری از رنگ های پوشش کف و سایر محصولات ادعا می کنند که حاوی اپوکسی یا پلی اورتان هستند، اگر محصولات آن‌ها دو جزئی نباشند، نتیجه خوبی را از خود نشان نخواهند داد.

کفپوش اپوکسی پلی یورتان
کفپوش اپوکسی پلی یورتان یک مرحله ای و محصولات رنگی که فاقد عوامل فعال کننده هستند، برای چسبندگی لایه زیرین، نیاز به یک چسب شیمیایی دارند. این کار ممکن است سطح را سخت تر کند اما دوام آن ها کمتر از سیستم دوجزئی است.

کف پوش های اپوکسی و کفپوش اپوکسی پلی یورتان
به طور کلی پوشش های اپوکسی، چسبندگی و خواص مقاومتی شیمیایی بهتری را نسبت به پوشش های پلی اورتان از خود نشان می دهند. هر دو نوع کف پوش صنعتی در برابر سایش مقاوم هستند و زمان عمل آوری نسبتاً مشابهی دارند. درحالی که پوشش های پلی اورتان مقاومت بیشتری نسبت به نور UV دارند، نرم بودن ذاتی پلی اورتان ها، آنها را نسبت به پوشش های اپوکسی بیشتر در معرض سوراخ شدن قرار می دهد.
به دلیل چسبندگی بالا ، خواص مقاومتی شیمیایی و مقاومت در برابر آب و سوراخ شدن، کف پوش اپوکسی بهترین گزینه برای استفاده در پوشش محیط های صنعتی و تجاری است.
کف پوش اپوکسی صنعتی به طور ۱۰۰ درصد یکپارچه و به صورت دو جزئی عرضه می شود. آن ها با افزودنی لاستیک برای افزایش مقاومت در برابر سایش تنظیم شده اند. این پوشش ها در برابر بنزین، مواد قلیایی و سایر موارد خوردنده مقاوم هستند.
کفپوش اپوکسی پلی یورتان پارکینگی
پلی اورتان همانند اپوکسی، یک پلاستیک ترموسیتینگ است. بسیاری از مردم از پلی اورتان به عنوان یک رنگ با کارایی بالا و با کیفیت استثنایی یاد می کنند. اورتان و پلی اورتان کاملاً با هم متفاوت هستند ولی بیشتر مردم به اشتباه این دو را شبیه به هم تصور می کنند. پلی اورتان همانند اپوکسی در فرمول های مختلف وجود دارند. از بین آن ها، پلی اورتان آلیفانیک گزینه مناسبی برای استفاده در کف پوش پارکینگ است. پوشش های پلی اورتان فقط در حدود ۲ یا ۳ میلی لیتر ضخامت دارند و براساس نوع کارخانه تولید کننده، در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد آن به صورت جامد است. پلی اورتان ها بسیار نازک تر از اپوکسی هستند اما این موضوع بر قابلیت های آن تاثیری نمی گذارد.
پلی اورتان، نسبت به اپوکسی بسیار منعطف تر است. انعطاف پذیری زیاد آن باعث می شود که در برابر جذب ضربه بسیار کارآمد عمل کنند. تولید کنندگان پلی اورتان ادعا کرده اند که مقاومت در برابر سایش پلی اورتان سه برابر اپوکسی می باشد. علاوه براین، مقاومت پلی اورتان ها در برابر مواد شیمیایی و حلال ها مانند متیلن کلرید بسیار بهتر است.
پلی اورتان در برابر نور UV، پایداری بیشتری را از خود نشان می دهد. زمانی که پلی اورتان و اپوکسی در معرض نور قرار می گیرند، برخلاف اپوکسی که تغییر رنگ متمایل به زرد دارد، پلی اورتان رنگ خود را حفظ می کند.
سطح پلی اورتان ممکن است به اندازه اپوکسی سخت یا ضخیم نباشد اما با این حال، مقاومت بیشتری در برابر خراش دارد. همچنین پلی اورتان نسبت به اپوکسی مقاومت بیشتری در برابر تغییر دما و رطوبت دارد. تنوع پوشش های مختلف در پلی اورتان نسبت به اپوکسی بیشتر است.
پلی اورتان همانند اپوکسی دارای محدودیت هایی است. پلی اورتان، نسبت به اپوکسی، در چسبندگی به سیمان ضعیف تر عمل می کند. به علت سطح خشک، پلی اورتان مستعد ترک خوردگی های کوچک است. بسیاری از پوشش های پلی اورتان به صورت محلول هستند. به این ترتیب، احتمال خارج شدن مواد فرار موجود در پلی اورتان وجود دارد و بنابراین برای استفاده از آن ها باید از ماسک استفاده شود.
پس از در نظر گرفتن تمام نقاط ضعف و قوت اپوکسی و پلی اورتان برای کف پوشی پارکینگ، از کدام یک برای کف پوش استفاده خواهید کرد؟
اگر از متخصصان در این زمینه سوال بپرسید، به شما می گویند که از اپوکسی و پلی اورتان به طور همزمان استفاده کنید. استفاده همزمان از اپوکسی و پلی اورتان باعث می شود که پوشش بسیار مناسبی داشته باشید.
استفاده از اپوکسی باعث افزایش عرض و عمق پوشش می شود. اپوکسی چسبندگی خوبی با سیمان دارد. ساختار اپوکسی ، آن را قادر می سازد تا ترک های سیمان، خراش ها و سایر نقوص را پنهان سازد. با استفاده از پوشش اپوکسی، مطمئن خواهید بود که سطح صافی و پیوند محکمی با سیمان خواهید داشت.

کفپوش اپوکسی پلی یورتان
استفاده کفپوش اپوکسی پلی یورتان بر روی اپوکسی، پوشش صافی را برای شما فراهم می کند هم چنین پوشش اپوکسی را از زرد شدگی محافظت می کند و مقاومت مناسبی در برابر خراش را برای کف پوش فراهم می کند.
درصورتی که می خواهید از زرد شدگی کف پوش جلوگیری کنید، می توانید از پلی اورتان به عنوان یک رنگ پوششی استفاه کنید. اگر می خواهید مخلوط ضد لغزش به ترکیب اضافه کنید، پلی اورتان گزینه ی مناسبی است. اگر میخواهید که کف پوش پارکینگی داشته باشید که لیز نباشد و یکپارچه باشد، می توانید از پلی‌اورتان استفاده کنید.
در صورتی که شما پلی اورتان و اپوکسی را ترکیب کنید، بهترین کف پوش را خواهید داشت. شما در ابتدا یک پوشش ضخیم و مقاوم در برابر ضربه و رطوبت اعمال می کنید و بعد از آن یک پوشش شفاف اعمال خواهید کرد که به کف پوش شما زیبایی خاصی می بخشد.
هنگامی که شما نقاط قوت اپوکسی و کفپوش اپوکسی پلی یورتان را ترکیب می کنید، یک کف پوش پارکینگ اصلاح شده با عملکرد فوق العاده ای خواهید داشت که مقاومت بسیار بالایی دارد.

 

کفپوش اپوکسی پلی یورتان

 

کفپوش های اپوکسی و کفپوش اپوکسی پلی یورتان ( به مخفف PU)، دو نوع متداول از کفپوش های صنعتی رزین است. یک سوال که از قدیم در صنعت ما بوده، این است که این دو کفپوش چه تفاوت هایی دارند؟ و چه زمانی باید یکی را به دیگری ترجیح دهیم؟

قبل از آنکه تفاوت هایی را که من شناسایی کرده ام، توضیح دهم، باید بگویم که تفاوت های کلی برای اکثر اپوکسی ها و پلی اورتان های موجود، وجود دارد. قطعا استثنا ها و برخی کمپانی هایی وجود دارند که ادعا میکنند محصولات آنان، نیازهای هر دو دسته را پوشش میدهد. (میخواهم تاکید کنم که من در این مقاله تنها در رابطه با پوشش های اپوکسی و PU معمولی برای کف های صنعتی حرف زده ام و این مقاله سیمان های PU و یا دیگر انواع پوشش های PU را در برنمیگیرد.)

تفاوت های عملیاتی

بگذارید با بررسی تفاوت های عملیاتی شروع کنیم. این ها تفاوت هایی هستند که بر مصرف کننده نهایی کف، اثر میگذارند. کفپوش های اپوکسی سخت تر و بادوام تر بوده و مقاومت فشاری بسیار بالاتری از پلی اورتان ها دارد. به همین دلیل استفاده از آنان برای صنایع سنگین، انبارها و مراکز لجستیک با رفت و آمد لیفتراک های سنگین ترجیح داده میشود. کفپوش های پلی اورتان معمولا نرم تر و الاستیک تر بوده که آن ها را در برابر خط افتادن مقاوم تر میکند؛ زیرا که خاصیت الاستیسیته آنان، مقداری از ضربه را جذب میکند. الاستیسیته کفپوش های PU، همچنین آنها را انتخاب مناسبی برای اتاق های انجماد میکند، که در آنجا دمای مخزن تا ۳۰ درجه سلسیوس زیر صفر (۲۲- فارنهایت) میرسد. آنها همچنین انتخاب خوبی برای پارکینگ های چندمنظوره بوده، زیرا که پوشش الاستیک میتواند به عنوان لایه ضد آب و عمل crack-bridging کند.

اپوکسی ها و کفپوش اپوکسی پلی یورتان هنگامی که در معرض مواد شیمیایی خاصی قرار گیرند، رفتار متفاوتی نشان میدهند. به عنوان مثال، پلی اورتان ها گزینه ترجیح داده شده در صنایع غذایی بوده که در معرض اسیدهای لاکتیک قرار میگیرد. به همین دلیل نیز بسیاری از شرکت های فرآوری موارد غذایی که در تولید شیر، لبنیات و پنیر کار میکنند، پلی اورتان ها را انتخاب میکنند. اپوکسی ها در چنین شرایطی ممکن است دچار خوردگی و زرد شدگی شود. هر چند در صنایعی که با اسیدهای سولفوریک ( همانند تولیدکننده های باتری) در تماس بوده، کفپوش های اپوکسی بسیار مقاوم تر از پلی اورتان ها هستند. اگر در کارخانه ای کار میکنید که خیلی با مواد شیمیایی سر و کار دارد، با تولید کننده مشورت کنید که کدام محصول برای شما مناسب تر است.

عملکرد کفپوش های اپوکسی چه تفاوتی با اپوکسی دارد؟

تفاوت های مهمی همچنین برای اعمال کننده وجود دارد. از نظر اعمال کننده، رزین های کف پلی اورتان بسیار به وجود رطوبت حساس است. اگر کف PU عمل آوری نشده، مورد حمله آب یا تراکم قرار گیرد، ممکن است نتایج فاجعه باری رخ دهد (همانند تصویر زیر).

رزین های اپوکسی نیز به رطوبت حساس بوده اما آسیب وارد شده توسط رطوبت، بسیار محدود تر است. درنتیجه هنگام کار کردن در محیط هایی که ممکن است وجود رطوبت مشکل ساز شود، اپوکسی همواره انتخاب بهتری است.

کفپوش اپوکسی پلی یورتان را میتوان به راحتی تنظیم کرد تا عمر ظرف در باز آن ها، زمان لازم برای زدن پوشش دوم و کل زمان عمل آوری را طولانی و یا محدود کرد. این انعطاف پذیری به پیمانکار ها اجازه میدهد تا کف های PU را در بازه های زمانی بسیار کوتاهتری تکمیل کنند. با استفاده از PU، شما میتوانید یک پروژه چندین پوششی را جمعه آغاز کرده و آن را دوشنبه به خوبی تحویل دهید. کف های اپوکسی در این رابطه، انعطاف پذیری بسیار کمتری داشته و معمولا هفت روز زمان نیاز دارند تا کاملا عمل آوری شوند.

به صورت کلی کار کردن با کفپوش اپوکسی پلی یورتان سخت تر است. عمر کوتاه ظرف در باز آن ها و حساسیت شان به رطوبت، نیازمند کارکنان با تجربه و کاملا تعلیم دیده می باشد. شخصا افراد بدون تجربه را مسئول رزین های کف PU قرار نمیدهم. مشکلات زیادی ممکن است ایجاد شود.

درنهایت، اگر برایتان سوال شده که کدام یک از این دو رزین ارزانتر است، من جواب خاصی برای آن ندارم. محصولات بسیار متنوعی وجود دارد. مقایسه کردن اپوکسی ها با PU ها، همانند مقایسه کردن سیب با پرتقال است. نهایتا انتخاب شما برای کف، نباید بر این اساس باشد که کدام یک ارزانتر است، بلکه کدام یک از این دو نیاز های شما را برآورده می کند.

کفپوش های پلی اورتان ورزشی (EPI)، به دلیل کیفیت بالای آنان برای انواع ورزش ها در تمامی شرایط جوی در سر تا سر دنیا به خوبی شناخته شده اند. مقاومت بالا در برابر لیزخوردگی و مقاومت بالا در برابر سایش، این کفپوش ها را انتخاب مناسبی برای بسیاری از ورزشکاران میکند. با توجه به داشتن ویژگی های الاستیک و ماندگاری، سیستم های ورزشی PU را نه تنها میتوان برای تمامی ورزش ها استفاده کرد، بلکه در مراسم های غیر ورزشی همانند نمایشگاه ها، امتحانات و سمینار ها نیز قابل استفاده هستند. درنتیجه PU های ورزشی یک انتخاب چند منظوره واقعی خواهد بود.

ویژگی های منحصر به فرد:

کفپوش های ورزشی بدون درز و شکاف

حداکثر مقاومت در برابر لیزخوردگی

مقاومت عالی در برابر سایش

نگه داری آسان روزانه، دوره ای و طولانی مدت

قابلیت اعمال آسان پوشش دوباره، درصورت نیاز

حرکت بهینه توپ