چسب پارکت

نام های دیگر عبارتند از چسب کف، نوار چسب پارکت ، چسب مایع پارکت

چسب پارکت اشاره به هر یک از انواع مختلف راه حل هایی دارد که برای نصب مواد پوششی سطح به زیر کف یا پارکت مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلف چسب برای انواع چسب پارکت توصیه می شود، اگر چه برخی از راه حل های چند منظوره می تواند به طور موثری با مواد مختلف استفاده شوند. شما باید تمام دستورالعمل های تولیده کننده را همیشه دنبال کنید.

موارد زیر در هنگام انتخاب چسب پارکت برای پروژه شما مهم هستند:

زیرلایه ها: برخی از چسب ها به انواع مختلفی از زیر کف ها بهتر می چسبند. رطوبت در زیر سیمان، نیاز به مواد چسبنده ی متفاوتی نسبت به سیمان خشک دارد. برخی از این چسب ها همچنین می توانند برای نصب بر روی ورق های تخته سه لا استفاده شوند، هرچند چسبنده های مخصوص چوب سخت نیز وجود دارد. اگر در آن مکان سیستم گرمایشی تابشی نیز نصب کرده باشید، ممکن است به یک چسب مخصوص نیز نیاز داشته باشید.

محل سکونت: نصب و راه اندازی داخلی به طور عمده به مقدار زیادی به آب و هوا و آسیب آب مربوط نیست. اگر قصد دارید چسب را در یک محیط بیرونی استفاده کنید، به چسب پارکتی نیاز دارید که بتواند فشار باران، آفتاب، برف و سرما را تحمل کند. آب و هوا همچنین نقش مهمی را ایفا می کند، زیرا بعضی از چسب ها در مناطق گرم و مرطوب بهتر عمل می کنند، در حالی که سایر چسب ها برای مقاومت در برابر دماهای بسیار سرد مناسب هستند.

 

 

 

چسب پارکت

چسب پارکت

 

توصیه: این یک عبارتی است که شما اغلب در بسته بندی چسب و دستورالعمل ها پیدا خواهید کرد. اشاره به آنچه که محصول به طور خاص برای ماده، بستر و محیط زیست مورد استفاده قرار می گیرد دارد. در بعضی موارد، این اصطلاح “اما می تواند استفاده شود برای…” به شرایطی اشاره دارد که محصول می تواند در آن عمل کند، اما ممکن است راه حل های دیگر موثر نباشد.

عوامل محیطی با چسب پارکت : مواد شیمیایی آلی فرار، گاهی اوقات به عنوان مواد تشکیل دهنده VOC هستند، مواد سمی که بعضی اوقات از بعضی از چسب های پارکت شیمیایی خارج می شوند. این ذرات می توانند برای کیفیت هوای داخل یک فضا مضر باشند و می توانند آسم و دیگر مشکلات تنفسی را تشدید کنند. خرید چسب های با کیفیت بالا از تولید کنندگان به جلوگیری از این مشکل کمک می کند.

چسب های خود چسبنده: بعضی انواع پارکت های مقاوم مانند وینیل، چوب پنبه و کاشی های مشمع کف اتاق، خود چسبنده هستند. این بدان معنی است که نصب نیاز به لایه برداری یک لایه کاغذ محافظ برای نشان دادن محل چسب دارد، سپس کاشی می تواند بدون نیاز به مواد اضافی به محل بچسبد.

انواع چسب پارکت

چسب پارکت بر پایه پلی اورتان: اینها رایج ترین چسب های پارکت موجود هستند. با شکلی جامد،که آنها به هوا تبخیر نمی شوند، بلکه به جای آن، یک ساختار لاستیک جامد بین پایین سطح و بالای زیرکف تشکیل می دهد. این چسب ها از سال های گذشته بوده و خواص دوام آنها به خوبی شناخته شده است.

چسب پارکت بر پایه آب: این چسب ها به طور کلی با مقدار VOC پایین تری هستند و بنابراین برای محیط داخلی و بیرونی بهتر هستند.
در عین حال، آنها بسیار ساده ترند و نیازی به تمیز کردن ندارند. اشکال این است که اگر رطوبت زیاد در بستر وجود داشته باشد، می توانید با یک چسبنده ضعیف آن را برطرف کنید.

چسب پارکت: بسیاری از پارکت ها به زیرکف با استفاده از چسب یا نوار پارکت دو طرفه نصب می شوند. در بعضی موارد، این کار می تواند منفی به کیفیت هوا در فضا کمک کند. با این حال، تولیدکنندگان پارکت نیز گزینه های چسب پارکت با GOC پایین را ارائه می دهند.

چسب پارکت

چسب پارکت

 

توصیه های چسب پارکت

با چه سرعتی خشک می شود: این نکته برای میزان مواد مورد نیاز برای کار و میزان چسبندگی که لازم است در هر مرحله برای شما فراهم شود مهم است. همچنین تعیین می کند که چه مدت شما باید منتظر بمانید تا بتوانید روی سطح زمین بدون نیاز به نگرانی جابجایی مواد حرکت کنید.

استحکام: این مورد چسبیدن چسب به ماله یا ابزار مورد استفاده و چگونگی پخش کردن آن در زیر کف را نشان میدهد. ضخامت کم و از بین رفتن چسب کار را سخت می کند. در عین حال، هماهنگی که بیش از حد ضخیم باشد می به سختی روی سطح پخش میشود.

پوشش:زمانی که تصمیم میگیرید که چقدر چسب برای پروژه نصب پارکت نیاز دارید، باید اندازه فضا را در نظر داشته باشید و سپس ده درصد آن را بعنوان زائد در نظر بگیرید. اکثر بسته بندی های چسبنده به وضوح نشان می دهد که چه مقدار از مساحتی که برآورد می شود را می پوشانند.

عمر مفید: بسته به زمان انجام پروژه، ممکن است لازم باشد که عمر مفید را در نظر داشته باشید. برخی از چسب ها می توانند برای سال ها ماندگاری داشته باشند و بدون تخریب کیفیت استفاده شوند. در این حالت می تواند در صورت نیاز به انجام تعمیرات در انبار نگهداری شود. با این حال، برخی از چسب های شیمیایی، عمر مفید نسبتا کوتاهی دارند و توانای چسبندگیشان در طول زمان کاهش می یابد.

پاکسازی: چسب های مورد استفاده در پروژه نصب پارکت می تواند از سخت ترین کارها برای تمیز کردن و برداشتن آنها از سطوح باشد. به طور کلی، چسب های بر پایه آب ساده تر جدا می شود، اما این باعث می شود که آنها حساس به تخریب با آب شوند.

اقدام احتیاطی چسب پارکت

هنگام استفاده از یک چسب پارکت باید همیشه از دستورالعمل سازنده استفاده کنید. چسب مورد استفاده باید به طور خاص برای مواد، بستر و محیط زیست مناسب استفاده شود. اطمینان حاصل کنید که فضا همیشه به خوبی تهویه می شود و در مقابل مواد سمی از فن ها و ماسک ها برای محافظت از سلامت ریه ها استفاده شود. عینک و دستکش نیز برای محافظت از پوست و چشم شما توصیه می شود.

 

چسب پارکت

چسب پارکت

ابزارهای چسب پارکت

ماله: ابزاری است شکاف دار که عموما با چسب های ملات استفاده می شود. شکاف ها به شما اجازه می دهند شیارهایی را در مخلوط چسب ایجاد کنید که کمک می کند تا مواد کفپوش به خوبی به سطح فشرده کنید .

غلطک: اینها ابزارهای گردی هستند که در چسب های پارکت، اغلب چسب های مایع پارکت، به منظور حصول اطمینان از یک سطح صاف، مسطح و حتی بدون حباب استفاده می شود.

چکش: در هنگام نصب کاشی های سخت مورد استفاده قرار می گیرد، به طوری که هر قطعه را با فشار به مواد زیر سطح می چسباند.

 

 چسب کاری دوباره چسپ پارکت

پارکت کف شامل تکه هایی از چوب است که با هم در یک الگوی قرار داده شده و به یک کفپوش چسبانده شده است. با گذشت زمان و با سایش و جدا شدگی قطعات ، ظاهر آنها ممکن است سست و ناخوشایند شود. پارکت به خانه شما ارزش میدهد، بنابراین اگر کف در وضعیت خوبی نیست بهتر است آن را اصلاح کنید تا اینکه بخواهید آن را عوض کنید. این فرآیند نسبتا ساده است و در طی یک بعد از ظهر شما پارکت زیبایی خواهید داشت.

۱. تعداد قطعات چوب را شمرده و تعداد مربوطه را در فضای روی زمین که آنها را چسباندید، قرار دهید، اگر بیش از یک کاشی برای تعمیر دارید هر کاشی را از مکان خود جدا کرده و تعویض کنید.

۲. برای پاک کردن سطح جارو برقی بکشید. قطعات چوب را با یک پارچه خشک پاک کنید.

۳. قطعات چوب را روی کف قرار دهید تا مشخص شود آیا پس از اتمام روند چسباندن، پارکت فشرده خواهد بود یا خیر. اگر قطعه ها بالاتر از کف قرار بگیرند، پشت کاشی ها را بخراشید تا چسب قدیمی پاک شود. گرد و غبار را حذف کنید.

۴. چسب پارکت را در یک زمان به پشت قطعات چوب بمالید و سپس با یک قلم مو یا ماله کوچک به کف.

۵. قطعات چوب را روی چسب قرار دهید. اگر طبقه شما از نوع زبانه دار و شیار دار باشد، زبانه قطعه را به شیار چوب که قبلا به آن چسبانده شده است، تنظیم کنید.

۶. بر روی چوب فشار دهید. هر چسبی را که در بالای آن قرار دارد پاک کنید. یک پاچه تمیز را روی چوب بگذارید و کتاب های سنگین یا آجر را روی چوب قرار دهید تا زمانیکه چسب خشک شود.

۷. وقتی که چسب خشک شود، هر شکاف مشخصی را با پرکننده شکاف چوب پر کنید.

هشدار:
هنگام سمباده زنی پشت قطعه چوب همیشه ماسک داشته باشید. گرد و غبار چسب ممکن است برای تنفس مضر باشد.