چسب صنعتی

چسب صنعتی میتواند جایگزین چسب های معمولی ، سیمان، لعاب یا خمیر شود . چسب صنعتی به هر ماده ای گفته می شود که به یک سطح یا هر دو سطوح دو ماده جداگانه زده می شود تا آن ها را به هم متصل کرده و در برابر جداشدگی شان مقاومت کند.

صفت های مختلف را نیز میتوان به همراه کلمه “adhesive” برای توصیف ویژگی های فیزیکی و شیمیایی ماده، نوع مواد متصل شده یا شرایطی که چسباندن در آن اتفاق می افتد، به کار برد.

استفاده از این چسب ها مزایای بسیار بیشتری نسبت به دیگر تکنیک های اتصال همانند دوختن، اتصال مکانیکی، اتصال گرمایی و … دارد. از این مزایا می توان به توانایی اتصال مواد مختلف، توزیع متعادل تر تنش در حول مفصل، اقتصادی بودن این پروسه مکانیکی ساده، بهبود جنبه زیبایی طراحی و افزایش انعطاف پذیری طراحی اشاره کرد.

معایب استفاده از این چسب ها نیز شامل کاهش توانایی در دماهای بالا، ضعف نسبی در اتصال اشیا بزرگ که دارای سطح تماس کوچکی با هم هستند، و سختی بیشتری هنگام جداسازی دو جسم در هنگام انجام تست ها، می شود. چسب ها معمولا بر اساس روش چسبندگی شان طبقه بندی می شوند. پس از آن نیز به دو دسته چسب های واکنش دهنده و غیر واکنش دهنده تقسیم می شوند که در واقع بیان می کند که آیا چسب برای سخت شدن و خشک شدن، واکنش شیمیایی می دهد یا نه؟. همچنین میتوان آنان را بر اساس آنکه ماده خام آنان از منبعی طبیعی به دست آمده یا توسط واکنش های فیزیکی تولید شده، به دو دسته طبقه بندی کرد.

چسب صنعتی

چسب صنعتی که هم چنین به نام سوپرچسب ها شناخته می شوند، فاقد حلال هستند و زمان خشک شدن کوتاهی دارند.

چسب صنعتی که همچنین به نام های سوپر چسب یا چسب های فوری به خاطر نوع چسبندگی خارق العاده شان، شناخته می شوند، در واقع یک ماده فاقد حلال بوده و بسیار سریع عمل می کند. این چسب ها در عرض چندین ثانیه در حضور یک سطح ضعیف همانند سطح مرطوب پلیمریزه شده، و با گستره ی وسیعی از لایه ها به خوبی اتصال برقرار می کند. ما با استفاده از منابع تولیدی و فنی معتبر، به طور مستمر در حال بهبود بخشیدن به این نوع چسب ها هستیم تا بتوانیم نتایجی را که صرفه اقتصادی داشته باشد، به طور مستمر ضمانت کنیم. اجازه بدهید مزایای این چسب ها را نام ببریم:

پلتفرم وسیعی از پایه های الکلی و ویسکوزیته های مختلف موجود است تا گستره ی لایه های مختلفی را که می توان از این نوع چسب استفاده کرد، افزایش داد.

حضور تیمی حرفه ای و در سطح جهانی در بخش های فروش خدمات و فنی، تا شما را به هنگام انتخاب نوع چسب مناسب راهنمایی کنند.

چسب های عمل آورنده توسط UV 

برای کاربردهایی که نیازمند مقاومت در برابر چرخه گرمایی حین ویبراسیون، تنش های ناگهانی یا در معرض محیط قرار گرفتن بوده، میتوانید از چسب های عمل آورنده توسط UV استفاده کنید.

چسب های عمل آورنده توسط UV و نور، طراحی شده اند تا گستره وسیعی از لایه ها در کاربرد های موردنیاز را بچسبانند. این مواد که برای اتصال، پوشش و محفوظ کردن مواد، فرمول بندی شده اند، برای کاربردهایی که نیازمند مقاومت در برابر چرخه گرمایی حین ویبراسیون، تنش های ناگهانی یا در معرض محیط قرار گرفتن و سازگاری زیستی بوده، ایده آل هستند.

مزایای این مواد عبارت اند از:

  1. وجود پلتفرم وسیعی از چسب هاب عمل آورنده توسط UV با ویسکوزیته های متغیر و برپایه اکریلیک، تا کاربرد های اتصالی چسب صنعتی گسترش یابد.
  2. تجربه ما جهت فرمول بندی مواد برای کاربردهای خاص چسب صنعتی
  3. ثبات بهتر عملکرد با بسته بندی های نوآورانه ی محصولچسب صنعتی

چسب های غیرهوازی چسب صنعتی

چسب های غیرهوازی ( چسب صنعتی ) ، اتصال فلز به فلز را انجام می دهند که در برابر نیروهای شوک و ویبره مقاوم هستند.

چسب های غیرهوازی برای بیشینه ساختن بازدهی و کمینه ساختن هزینه های تامین و نگه داری در مجموعه شما ساخته شده اند. با عمل آوری بر روی لایه های فلزی در غیاب اکسیژن، این خط از چسب ها طراحی شده اند تا اتصال های فلز به فلز را که در برابر شوک و ویبره مقاوم هستند، انجام دهند. از مزایای آنان عبارت است از:

ثبات اجرایی آنان برای رفع نیازها در کاربردهایی همچون آب بندی، نگه داری، مسدود کردن و پوشش دادن لوله ها

فرمول بندی شیمیایی بخصوص آنان که معمولا نیاز به فلزات اولیه غیرفعال را حذف می کند.

منابع تولیدی و فنی معتبر تا نتایجی ثابت و اقتصادی را ضمانت کند.

حضور تیمی حرفه ای و در سطح جهانی در بخش های فروش چسب صنعتی ، خدمات و فنی تا شما را به هنگام انتخاب نوع چسب مناسب راهنمایی کنند.

 

چسب صنعتی

چسب صنعتی

 

چسب های اپوکسی و چسب صنعتی

صنایع الکترونیکی و آماده سازی کلی محصولات، از چسب های اپوکسی برای چسباندن پلاستیک، فلز، سرامیک ها، چوب و لاستیک ها استفاده می کنند.

چسب های اپوکسی چسب صنعتی فوق العاده ای هستند که با نسبت ترکیب کم اهمیت ۱:۱ شناخته می شوند. این محصولات به راحتی اکثر پلاستیک ها، فلزات، سرامیک ها، چوب و لاستیک ها را متصل می کنند و هم چنین برای کاربردهای الکترونیکی و آماده سازی کلی محصولات ایده آل هستند.

از مزایای این نوع از چسب ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

وجود پلتفرم وسیعی از اپوکسی های شیمیایی و ویسکوزیته های متغیر تا کاربرد های اتصالی آن ها برای لایه های مختلف گسترش یابد.

فرمول بندی شیمیایی بخصوص این نو ع از چسب ها، عملکرد آنان را در سرعت های مختلف بهبود بخشیده و منجر به انعطاف پذیری بیشتر و مقاومت بالاتری در برابر دما و ضربه می شود.

حضور تیمی حرفه ای و در سطح جهانی در بخش های فروش، خدمات و فنی تا شما را به هنگام انتخاب نوع چسب مناسب راهنمایی کنند.

 

چسب های Methyl Methacrylate و چسب صنعتی

چسب های Methyl Methacrylate  برای اتصال ساختاری هر نوع ترکیبی از ترموست ها، نایلون ها، ترموپلاستیک های مهندسی شده، کامپوزیت ها و فلز است.

چسب های اکریلیک برپایه Methyl Methacrylate  بوده و برای اتصال ساختاری ترموپلاستیک ها، ترموست ها، کامپوزیت ها و فلز با هر نوع ترکیبی طراحی شده اند. این چسب ها برای کاربردهایی که نیازمند مقاومت کششی بالا هستند، ایده آل بوده و همچنین مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت بی سابقه ای در برابر شوک و ضربه از خود به نمایش می گذارند.

از مزایای این نوع از چسب صنعتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

پلتفرم استاندارد از اکریلیک های شیمیایی، ویسکوزیته های متغیر تا کاربرد های اتصالی آن ها گسترش یابد.

فرمول بندی شیمیایی بخصوص این نوع از چسب ها، عملکرد آنان را بهبود می بخشد و منجر به انعطاف پذیری بیشتر و مقاومت بالاتری در برابر دما و ضربه می شود.

با تجربه بودن ما در فرمول بندی این محصولات که آنان را از مواد اولیه برای کاربرد های بخصوصی که نیازمند چسب های اکریلیک هستند، طراحی میکنیم.

حضور تیمی حرفه ای و در سطح جهانی در بخش های فروش، خدمات و فنی، تا شما را به هنگام انتخاب نوع چسب مناسب راهنمایی کنند.

سرعت دهنده چسب صنعتی

سرعت دهنده چسب صنعتی در پر کردن فواصل و حفره ها و نوارهای باریک کمک می کند و فرایند عمل آوری چسب های فرآوری شده را سرعت می بخشد. این محصول را می توان هم قبل از زدن چسب اصلی و هم بعد از آن، به کار برد.

سرعت دهنده ها برای استفاده با چسب صنعتی طراحی شده اند و می توانند قبل و یا بعد آماده سازی استفاده شوند تا نرخ عمل آوری و توانایی پر کردن چسب صنعتی را افزایش دهند. خط تولید این محصولات، تنها بخش کوچکی از تمام ابزارهایی ست که به شما پیشنهاد داده می شود تا بهترین و مناسب ترین نوع چسب صنعتی  را انتخاب کنید.

از بین برنده چسب صنعتی

ازبین برنده چسب صنعتی مایعی بی رنگ است که می تواند به سرعت چسب را در مکان هایی که مورد نیاز نیست، در خود نرم و حل کرده و از بین ببرد.

از بین برنده های چسب صنعتی ، برای استفاده با چسب صنعتی طراحی شده اند.

 

چسب های پزشکی

چسب های پزشکی بالاترین کیفیت را برای صنعت پزشکی و سلامت دارند.

چسب صنعتی که در موارد پزشکی به کار می روند، معمولا در عمل های جراحی و چسباندن کاربرد دارند. با وجودیکه چسب های پزشکی شامل گستره وسیعی از مواد پارچه ای می شود، معمولا از فرمول های بیولوژیکی یا مصنوعی تشکیل شده اند. چسب های گوناگونی در وسایل پزشکی به کار می روند که که یا یکبار مصرف هستند ( چسب های ذوبی و فشار) و یا تا چندین بار قابل استفاده هستند. چسب های با قدرت اتصال بالا، قادر هستند تا گستره های دمایی بالایی رو تحمل کنند. برخی نیز با دستگاه های الکترونیکی سازگار هستند. بسیاری از چسب ها برای اتصال گستره ی وسیعی از سطوح لایه ها ایده آل هستند که شامل فلزات، پلاستیک ها و لاستیک ها می شود. درحالیکه باقی چسب ها برای پوست و کاربرد های بخیه زدن مناسب هستند. چسب های پزشکی را می توان در دو دسته سیستم های اپوکسی طبقه بندی کرد که هرکدام ویژگی های متفاوتی در واکنش های عمل آوری خود دارند. مثال هایی از کاربرد های معمولی که نیازمند چسب های پزشکی است، شامل وسایل جراحی، بایوسنسور ها، برچسب های الکترودها، کاتترها (تیوبی انعطاف پذیر که در موارد پزشکی کاربرد دارد) و وسایل ایمپلنت می شود.

چسب صنعتی

چسب صنعتی

تئوری چسبندگی

چندین تئوری از چسباندن وجود دارد که براساس پدیده سطح-شیمیایی است. به طور کلی فرض شده که هیچ تئوری جامع و یکپارچه ای برای چسباندن وجود ندارد، زیرا که این پدیده میان انواع مختلف و گسترده ای از مواد اتفاق می افتد. در برخی موارد ویژه، یا تنها جذب سطحی و یا نیروهای جاذبه الکتریکی یا انتشار در تعامل پیوند-چسب دیده میشود. غالبا چسباندن ترکیبی از تمامی این نیروهای جاذب و محرک است. این موضوع عملا در همه شرایط پیوند های چسبی صحت دارد.

تئوری جذب سطحی

در تئوری جذب سطحی، نیروهای جاذب بین ماده به عنوان گونه های اتمی و مولکولی فیزیکی و شیمیایی تفسیر شده که در تعامل وجود دارند.

این تئوری اساسا چسبندگی را به عنوان ویژگی خاصی از فاز تعامل در نظر میگیرد که در آن مولکول ها یا گروه های قطبی با ترتیب خاصی سازمان دهی میشوند. نیروهایی که ابتدا در این مکانیزم فعال هستند، نیروهای واندروالس بوده که اثرات سازمان دهی، القایی و پراکندگی دارند. اگر یک مولکول که به اندازه کافی بزرگ بوده تا یک گروه قطبی و یک بخش غیر قطبی را به عنوان هویت های مجزا و جداگانه در برگیرد، به گونه ای در محل اتصال قرار میگیرد که تغییرات مداوم دیالکتیک خودش آن را سازمان دهی میکند. در واقع به گونه ای حرکت میکند که بخش غیر قطبی در محیط با ثابت کمتر دیالکتیک قرار گیرد و بخش قطبی در محیط با ثابت بالای دیالکتیک قرار گیرد. این پروسه ای بوده که در جذب سطحی رخ می دهد و باید واقعاً همچین اتفاقی رخ دهد اگر که تئوری جذب سطحی صحت داشته باشد.

تئوری الکتریکی

این تئوری نیروهای جاذبه چسباندن را بر اساس اثرات الکترواستاتیک در تعامل توضیح میدهد.

این تئوری بر اساس این پدیده بوده که در تقاطع دو ماده، دو لایه الکتریکی شکل میگیرد. در هر مرزی این دولایه الکتریکی تشکیل شده و جاذبه کولومیک حاصل میتواند عامل چسبیدن و مقاومت در برابر جدا شدن باشد.

 

تئوری انتشار

در این تئوری، چسبندگی به درگیری های میان مولکولی در محل تعامل نسبت داده میشود.

این موضوع برای مجموعه پلیمر ها صحت دارد. مفهوم اولیه آن است که چسبندگی ناشی از انتشار داخلی میان چسب و ماده ی مورد نظر بوده و براساس طبیعت زنجیره ای ساختار و انعطاف پذیری آتی آن و همچنین قابلیت این زنجیره ها برای انجام حرکات براونی در مقیاس زیر-مولکولی است. هنگامی که چسب به صورت محلول (اکثر اوقات) اعمال میشود، اگر ماده موردنظر در حلال حل شود، مولکول های سطح نیز تا حد قابل توجهی در لایه چسب منتشر میشوند. در کل، مرز مشخص میان چسب و ماده ای که قرار است چسبانده شود، از بین رفته و توسط لایه ای جایگزین میشود که نمایانگر تغییر تدریجی از یک پلیمر به پلیمری دیگر است. یک تفاوت عمده در این تئوری آن است که بر یک فرایند حجمی سه بعدی به جای یک فرایند سطحی دو بعدی دلالت میکند.

 

نقطه نظر کاربردی

از این اظهارات اولیه میتوان دریافت که چسب ها از نظر علمی و تکنولوژی، موضوعاتی بسیار گسترده بوده و شامل زمینه های مواد پلیمری، رولوژی، شیمی سطح، مکانیک مهندسی و تکنولوژی فرایند میشود. از طرفی چسبندگی، پدیده ای مرزی و خاص بوده تا حدی که سطح دو ماده مختلف به هم جذب میشوند.

پایه مولکولی چسبندگی به ندرت در عمل مطالعه شده است؛ یکی از این مطالعات به ابزار های ثانویه برای تعیین نیروهای چسبندگی (زاویه تماس، پتانسیل تماس، مقاومت اتصال چسب) متوسل میشود. به طور خاص، باید تمایز ویژه ای میان نیروهای چسبندگی و مقاومت اتصال چسب قائل شد. مورد دومی در قلمرو مکانیک مهندسی بوده و برای اهداف طراحی مهندسی مورد نیاز است. درنتیجه مهم ترین ویژگی مهندسی یک چسب است.

چسب صنعتی

چسب صنعتی

 

انواع مواد خام چسبنده طبیعی 

نشاسته و دکسترین

این مواد از غلات و ریشه ها همانند ذرت، جو، تاپویکا، سوگو و… به دست می آیند. مولفه اصلی آن پلی ساکارید بوده که در هیدرولیز، زنجیرهای طولانی واحد گلوکز تولید میکند. با استفاده از مواد مختلف غذایی و تغییرات در روش های هیدرولیز، میتوان به انواع مختلفی از چسب دست یافت.

کاربرد اصلی این نوع چسب ها در صنعت کاغذ بوده که از آن ها در کیف های چندمنظوره، کاغذ های موجدار و .. استفاده میشود. دکسترین که نشاسته خشک و سرخ شده بوده، در چسب های با قابلیت دوباره مرطوب شدن، استفاده میشود.

ژلاتین (چسب های حیوانی، ماهی و گیاهی)

محصولات زیادی در این طبقه بندی کلی قرار میگیرند. به طور کلی، همه آن ها پروتئین هستند که از هیدرولیز کلاژن یا آرد سویا و یا با جداسازی کاسئین از شیر خشک به دست می آیند.

چسب های حیوانی از استخوان ها و پاها، در نوار چسب، بافت ها و صنعت کاغذ همانند صحافی کتاب و جعبه سازی استفاده میشود.

چسب های ماهی از پوست تولید شده که در پیوند واشر لاستیکی با فولاد، کاغذ با فولاد، .. به کار میرود.

کاسئین به دست آمده از شیر خشک، عموما برای پیوند دادن چوب به چوب استفاده میشود.

چسب های سویا در کیف کاغذی استفاده میشود.

چسب های خونی عموما برای تخته های چندلایه و روکش استفاده میشود.

آسفالت و قیر

این دو بخش عمده از نفت طبیعی بیشتر به عنوان عایق به کار میروند تا چسب. به عنوان چسب برای پیوند میانِ کاغذ های ضخیم و دانه درشت برای تولید کاغذهای ساختمانی ضد آب استفاده میشوند.

لاستیک طبیعی و چسب صنعتی

لاستیک از لاتکس حاصل از درخت لاستیک (Hevea brasiliensis) به دست می آید. لاتکس خام جمع آوری و متمرکز شده و یا به صورت لاتکس و یا به عنوان جامد در انحلال حلال فروخته میشوند. چسب ها از لاستیک طبیعی به دست می آید که اساسا پلی ایزوپرن و لکه دار بوده و در کاربردهای حساس به فشار و یا در جاهایی استفاده میشود که زمان های پیوند طولانی مورد نیاز است. همانند نوار ها، چسب های سرامیک، چسب های کف و …

رزین ها، شلاک (لاک مخصوص لاک الکل)

رزین های طبیعی به عنوان چسب استفاده میشوند.  شلاک برای پیوند دادن ترک های میکا استفاده شده تا تخته میکا تولید شود که در ساینده ها به کار میرود. صمغ عربی در چسب های با قابلیت دوباره مرطوب شدن به کار میرود. صمغ های  Copal (رزین درخت های استوایی) برای سیمان های  محلول لینو استفاده میشود.

نیمه ترکیبی سلولزی چسب صنعتی

سلولز مولفه ساختاری گیاهان و یک پلیمر بوده که از حلقه های گلیکوزیدیک که توسط اکسیژن به هم متصل هستند، ساخته شده است. حلقه گلیکوزیدیکی شامل سه گروه هیدروکسیلی میشود که برای تولید مشتقات گوناگون واکنش میدهند. اتر ها و استر ها برای تولید پلیمر های انحلال در آب یا انحلال در حلال تولید میشوند.

نیترات سلولز- عموما برای چسب خانگی با کاربرد های کلی

بوتیرات استات سلولز – چسب های پلاستیک و کاغذ به کاغذ

متیل سلولز – چسب چرم تا هنگام خشک شدن از چین خوردگی جلوگیری کند. و همچنین چسب های کاغذ دیواری

اتیل سلولز – چسب های دما پایین