رنگ پلی یورتان محصولی دو جزئی بر پایه رزین پلی ال و هاردنر پلی ایزوسیانات بوده و بدلیل دارا بودن مقاومت بالا در برابر انواع مختلف شرایط آب و هوایی، اشعه شدید نور خورشید، باد و بارش باران اسیدی بعنوان پوشش نهایی در سیستم های رنگ مورد استفاده قرار گرفته و دارای مدت زمان خشک شدن بسیار کوتاه است.
رنگ پلی یورتان برای مدت زمان طولانی به عنوان پوشش نهایی در صنایع مختلف اعم از وسایل نقلیه خودرو و تجاری حمل و نقل، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها، نیروگاه ها، تصفیه فاضلاب، سازه های فولادی نفتی و گازی در خشکی و دریا، خطوط لوله بیرونی، قطعات و استراکچرهای فلزی کارخانه فولاد سازی، قالب سازی، پل ها ، تونل ها و سطوح خارجی مخازن ذخیره استفاده شده است.
بطور کلی رنگ شامل مخلوطی از حلال و مواد افزودنی است که در صورت استفاده نامناسب می تواند باعث بروز مشکلات ایمنی و بهداشتی گردد. پلی یورتان ها با استفاده از عامل پخت پلی ایزوسیانات که شامل بخش کوچکی از مونومر ایزوسیانات است Cure می شوند، درصورتیکه پتانسیل قابل توجه خطر، را با به کار بردن نامناسب داراست. اگر مانند هر رنگ پایه حلال درست به کار برده شود، رنگ پلی یورتان برای استفاده کاملاً بی خطر است.
رنگ پلی یورتان ماندگاری بسیار عالی و زیبایی بیشتری نسبت به سایر رنگ ها دارا بوده و باید در تمامی مواردی که حفاظت طولانی مدت از سطح مهم می باشد در نظر گرفته و بطور قابل توجهی نیاز به نگهداری کمتری دارد.