رنگ آستر

رنگ آستر و کاربرد های آن در زندگی ما

رنگ آستر یک محصول رنگی است که اجازه می دهد تا رنگ نهایی اگر از آن به تنهایی استفاده می شود به خوبی به سطح بچسبد. برای این منظور، رنگ آستر برای چسبیدن به سطوح طراحی شده و یک لایه برای آماده سازی است که رنگ بهتر و راحت به آن بچسبد . از آنجا که آسترها نیازی به طراحی یک سطح پایدار و با دوام ندارند، می توانند جایگزین شوند تا خواص پرکننده و اتصال دهنده را با مواد زیر بهبود بخشند. گاهی اوقات این امر همانطور که در مورد آستر آلومینیوم بدست آمده به وسیله واکنش های شیمیایی به دست آید، اما اغلب از طریق کنترل خواص فیزیکی آستر، مانند تخلخل (حباب های کوچک)، چسبناکی‌ و هیروسکوپی (رطوبت نمایی) به دست می آید.

در عمل، اغلب هنگام رنگ کردن انواع مواد متخلخل مانند بتن و به خصوص چوب از آستر استفاده می شود. اگر مواد در برابر آب مقاوم نیستند و در معرض عناصر قرار خواهند گرفت چسبندگی اجباری است. هیئت مدیره سازمان گچ و سیمان نیز استفاده از استاندارد به منظور درزگیری دیوار و جلوگیری از قالب گیری (از فرم افتادن) توصیه می کنند. همچنین از پرکننده ها برای سطوح کثیف که نمی‌توانند تمیز شوند و یا قبل از رنگ آمیزی رنگ های روشن بر روی رنگ های تاریک موجود زمینه استفاده می شوند. رنگ آستر ها معمولا می توانند سایه رنگ نزدیک به رنگ نهایی باشند. اگر رنگ نهایی یک رنگ عمیق باشد، سایه رنگ آستر می‌تواند تعداد لایه های رنگ نهایی را که برای یکنواختی خوب در سطح رنگ مورد نیاز است را کاهش دهد. همچنین آسترها برای پوشش فواصل برای رسیدن به یک ظاهر مطلوب استفاده می‌شوند.

ممکن است یک چارچوب زمانی حداکثری وجود داشته باشد که در طی آن باید پس از خشک شدن آستر، یک روپوش روی آستر باید بکار رود تا حداکثر عملکرد را به دست آید. بسته به آستر، پوشش رنگ بعدی باید به سرعت در عرض ۲۴ ساعت یا حداکثر دو هفته اعمال شود. نقاشی بعد از مدت زمان پیشنهاد شده ممکن است بسته به شرایط خاص باعث مشکلات عملکرد شود. به منظور افزایش چسبندگی روپوش (رنگ نهایی) به آستر نقاشان اغلب پوشش نهایی رنگ را قبل از اینکه آستر به طور کامل خشک شود اعمال می کنند. اگر پوشش بالای بعد از مدت زمان پیشنهاد شده اعمال شود، از روپوش “خود آستر (Self-priming)”  استفاده کنید. برای پاسخ قطعی در مورد قابلیت رنگ آمیزی مجدد، توصیه شده برچسب آستر  وب سایت سازنده آستر را بررسی کنید یا به طور مستقیم با سازنده تماس بگیرید. به دلیل قرار گرفتن در معرض آب و هوا، به احتمال زیاد، چارچوب زمانی پوشش دوباره ، به عنوان یک عامل مهمتر در نقاشی های محیط بیرونی عمل می کند.

رنگ آستر

رنگ آستر

روی چوب

استفاده از رنگ آستر روی چوب قبل از  شروع نقاشی به دلایل مختلف اهمیت دارد. اول، چوب بسیار متخلخل است و حلال را از رنگ جذب می کند و رنگ را قبل از موعد خشک می کند. از آنجایی که اکثر رنگ ها واکنش های شیمیایی را در طی فرایند عمل آوری تحمل می کنند (به عنوان مثال، رنگ های لاتکس و مبتنی بر الکید (قلیا) در حین عمل آوری در حقیقت پلیمری می شوند)، آنها به آب و یا حلال تبدیل شده که به جای جذب سریع توسط مواد زیرین به آرامی تبخیر می شوند. لایه ای از آستر به رنگ کمک می کند تا چرخه درست و کامل آن طی شود.

دوم، بدون آستر، چندین لایه رنگ ممکن است برای مات کردن خرده چوب ها و حصول اطمینان از مناسب بودن رنگ لازم باشد.

و در نهایت، اگر چوب در معرض رطوبت قرار گیرد، یک لایه نازک از رنگ هنوز توسط آب نفوذپذیر است. نتیجه نهایی به خشک بودن بخش های پیچیده، کپک و پوسیدگی منتج می شود. آستر رنگ خاصیت ضد آب بودن رو به وجود می آورد.

کیفیت آسترها اغلب با قیمت رنگ نهایی قابل مقایسه هستند، هزینه های آنها تحت تاثیر کیفیت رنگ پایه ای که استفاده می شود، است. بعضی از آسترهای هزینه بسیار زیادی دارند.

آسترها برای برطرف کردن لکه (منظور مشابه زنگ زدگی در فلزات است) چوب استفاده میشوند که برای خرده چوب‌ها طراحی شده است. در چوب نرم، یک تهویه مطبوع چوب (لاک نازک یا لاک الکل) برای رنگ آمیزی بیشتر لکه پذیرفته می شود. آستری رنگ ها برای ارتقاء یکنواختی طراحی شده اند. آنها با کیفیتی طراحی شده اند که باعث خشک شدن سریع می شوند و مواد مصنوعی زیادی داشته و توانایی شن پاشی ندارند.

رنگ آستر

رنگ آستر

بر روی فلز

بعضی از فلزات مانند آلومینیوم فرآوری نشده نیاز به آستر دارند؛ دیگر فلزات شاید نیازی نداشته باشند. اگر یک قسمت در معرض رطوبت باشد، ابتدا یک رنگ آستر برای فلز زده می شود. پس از رسیدن آب به فلز خالص، اکسیداسیون آغاز می شود (فولاد ساده به سادگی زنگ می خورد). آسترهای مواد فلزی ممکن است حاوی مواد اضافی برای محافظت در مقابل خوردگی، مانند فلز روی قربانی (منظور لایه ای از بین می رود تا به فلز آسیب نرسد) باشد.

هیدروکسیدهای و  اکسید های فلزی یک سطح جامد را برای رنگ به وجود می آورد و رنگ در پوسته های بزرگ از بین می رود. با استفاده از یک رنگ آستر اضافی، حفظ رنگ در برابر چنین شرایطی تضمین می شود. یک دلیل اضافی برای استفاده از یک آستر بر روی فلز می تواند شرایط ضعیف و ناپایدار سطح باشد. برای مثال بخش فولادی می تواند زنگ بزند. البته بهترین راه این است که فلز را به طور کامل تمیز کنید، اما وقتی که این یک گزینه مناسب نیست، می توان از انواع خاصی از آسترها استفاده کرد که واکنش شیمیایی زنگ را به نمک های فلزی جامد تبدیل می کند و حتی اگر این سطح هنوز هم در مقایسه با فلز تمیز براق ایراد دارد (کاملا تمیز نیست)، آن نسبت به فلز ضعیف زنگ زده متخلخل شرایط بهتری دارد.

نقاشی و چسبندگی رنگ آلومینیوم به ویژه در صنایع هواپیما که از آسترهای کرومات روی سمی و کرومات برای افزودن خواص چسبندگی لازم استفاده می شود بسیار مهم است.

در پلاستیک

استفاده از یک آستر روی سطوح ساخته شده از پلاستیک تنها زمانی لازم است که تغییر رنگ شدید داشته باشیم (به عنوان مثال از قهوه ای تیره به رنگ سفید)، زیرا اکثر پلاستیک های خانگی خیلی متخلخل نیستند و به راحتی توسط رطوبت آسیب نمی بینند. یا هنگامی که یک پوشش رنگ طولانی مدت مورد نظر است از رنگ آستر استفاده می شود. آسترها تعداد لایه های رنگ مورد نیاز برای پوشش کامل رنگ قبلی را کاهش می دهد و به رنگ کمک می کند که رنگ بهتر روی زمینه کار بشیند. زیرا اکثر رنگها و آسترهایی که برای نقاشی کردن پلاستیک استفاده می‌شوند بر اساس آب نیستند. نکته مهم برای انتخاب یک آستر برای پلاستیک این است که اطمینان حاصل شود نیروی محرکه یا حلال آستر غیر حلال یا باعث گرم شدن قسمت پلاستکی خود نمی شود(مانند رایج ترین رنگ های اسپری خانگی که به فوم پلی استایرن آسیب خواهد رساند). هم آستر و هم رنگ باید در یک نقطه کوچک پنهان از قسمت نقاشی آزمایش شود.

آستر باید قبل از نقاشی در اجزای ساختمان خارجی یا داخل پارتیشن ها و دیوارها استفاده شود. قبل از اعمال هر آستری، آماده سازی سطح بوسیله سنباده زنی واقعا مهم است و باید رعایت شود. مهمترین کار آستر حصول اطمینان از اینکه رنگ آمیزی سطح بیشتر زمان می برد و محصول نهایی می تواند جذابیت بصری بیشتری داشته باشد.

علاوه بر این، اعمال آستر قبل از رنگ پوششی، پوشش رنگ با ماندگاری بالا و رنگ ظاهری نهایی صاف تری را ارائه می دهد.

آیا شما نیاز به استفاده از آستر بر روی تمام سطوح دارید؟
بله، پوشش آستر باید بیشتر بر روی دیوارها، چوب، فلزات و سطوح رنگی استفاده شود.

مزایای پوشش آستر

استفاده از رنگ آستر در سطوح جدید ممکن است میزان رنگ جذب شده توسط سطح را کاهش دهد. آسترها به شما در پنهان کردن درز ها و مفاصل و احتمالا دیگر نقص های کوچک نیز در هنگام استفاده از آن برای دیوارهای گچی و دیگر سطوح کمک می کند. با این حال، بسیار مهم است که بدانید انواع زیادی از آسترها وجود دارد و شما باید تعیین کنید که کدام یک از موارد که با کاربرد و مواد شما هماهنگی دارد. عملکرد اصلی آستر این است که از جذب درست هر لایه پیوسته از رنگ بر روی سطح  اطمینان حاصل کند.

گاهی اوقات می توان آستر را با یک مقدار کمی از رنگ مخلوط کرد، زیرا آن یک رنگ سایه روشنی (کمی از رنگ مد نظر روشنتر) نسبت به رنگ آستر شما ارائه می کند. با انجام این کار، شما قبل از اعمال رنگ جدید بر روی دیوار به “مخفی کردن” رنگ موجود کمک خواهید کرد.

این به خصوص هنگامی توصیه می شود که رنگ نهایی سطح، روشن تر از رنگ اصلی سطح است. لیست زیر شامل برخی از انواع آسترهای اصلی است.

هنگام استفاده از آسترهای روغنی (نفت)

آسترهای روغن در نواحی که در دسترس بوده و احتمالا لمس می شوند، مانند درب ها، پنجره ها و کابینت ها گزینه توصیه شده می باشند.

آسترهای نفتی نیاز به مواد معدنی طبیعی موجود برای رقیق سازی و تمیز کردن دارند، اما در مواجه با ایجاد موانع برای جلوگیری از رگه زنی چوب (پدیده ای است که در نتیجه نرم شدن پشت پوشش ژلی به رنگدانه ها اجازه جریان و متحرک بودن داده می شود)، آنها بسیار عالی هستند. این نوع آسترها برای چوب خام، سدر، چوب برف (چوب در معرض آب و هوا قرار دارد) و بیشتر شدن رنگ موجود که ترک خوردگی (کرکینگ) است، مناسب استفاده هستند.

رنگ آستر

رنگ آستر

بهترین رنگ آستر انعطاف پذیر

آسترهای لاتکس برای جلوگیری از لکه زدن بسیار عالی هستند و حتی وقتی که سطوح حاوی نقاط پر از خمیر(چسب یا سریش) هستند عملکرد عالی دارند. آنها انعطاف پذیری بالا با توجه به مقاومت ترک خوردگی عالی ارائه می‌کنند و توصیه می شود در چوب لخت (خام) استفاده شوند. قبل از اعمال آن، با امتحان آن در یک ناحیه کوچک مطمئن شوید که آیا دانه ها را افزایش می دهند یا نه. ببینید اگر آنها دانه را افزایش دهند، از آنها بر روی سطوح داخلی و خارجی از جمله کارهای چوبی استفاده کنید. آستری های انعطاف پذیر باید بهترین گزینه شما برای سطوح داخلی و خارجی از قبیل کارهای چوب، دیوار گچی، گچ کاری، سنگ تراشی، آجر و فلز رنگ باشد.

آستر همه منظوره

آستر همه منظوره برای کاربردهای داخلی و خارجی بی نظیر است و بیشترین استفاده را از میان تمام آسترها را دارند. از نظر خواص چسبندگی قوی آن بسیار سودمند است و بدون بوی های حلال و VOCs رایج بالا با بیشتر آسترهای ضد زنگ کار می کند.

لعاب فلزی

آستر لعاب معمولا روی سطوح فلزی و چوبی اعمال می شود.

این نوع آستر به عنوان یک پوشش حفاظتی و تزئینی به کار می رود. هنگامی که تحت رنگ آمیزی تخت یا لعاب کاری استفاده می شود عالی است و می توان آن را قبل از رنگ آمیزی با ملایمت شن پوشی کرد. این نوع آستر از جلا ، براق و نیمه براق سازی نهایی بدست می آید.

گزینه های دیگر

یک رنگ و آستر در یک محصول می تواند یکی دیگر از گزینه های در نظر گرفته باشد زیرا آن را پوشش می دهد وآن را در یک روکش بهم محکم چسبیده  (مهر و موم) قرار می دهد. گرچه سازندگان و پیمانکاران از این نوع محصولات آستری زیاد استفاده نمی کنند ولی برای سطوح رنگی کار می کنند و پوشش عالی در یک روکش فراهم می کنند.

گاهی اوقات شما ممکن است بخواهید یک روکش از این همه در یک محصول داشته باشید (از تمامی مدل های آستر استفاده شود) و سپس قبل از اعمال رنگ، از یک پوشش رنگ نهایی یا از یک آستر معمولی استفاده کنید. با این حال، در هر محصول، شما دقت بسیاری دارید که محصول از هردو ماده(رنگ و آستر) استفاده کند و اینکه کیفیت ارائه شده همان چیزی باشد که شما انتظار دارید.